Strony

Pozostałe strony bloga

wtorek, 8 października 2019

Jumpsuit - Black Fireworks

Nazwa najczęściej spotykana:  Black Fireworks Suit
Nazwa alternatywna:  Black Starburst Suit
Inne nazwy:  (nie ustalono)
Linia / Seria:  Karate Style / Fireworks
Kolor wiodący:  czarny
Linia kolorystyczna:  zielona
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - czarny, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi zielonym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; na torsie (z przodu i z tyłu), bokach rękawów i bokach kostiumu (od pach po fałdę) złote fajerwerki utworzone z nap; zielona fałda w nogawkach; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek I - czarny, szeroki, skórzany, zwężany na obu końcach; pokryty dużymi złotymi gwiazdami umieszczonymi na podkładzie z zielonej skóry; wzory obwiedzione malutkimi złotymi napami; przy skrajnych gwiazdach zielone skórzane trójkąty z małą złotą gwiazdką; na klamrze centralnie duży złoty emblemat a po jego bokach dwie małe złote głowy; jeden rząd grubego złotego łańcucha; nazywany "Black Green Fireworks Belt";
  • pasek II - czarny, szeroki, skórzany, zwężany na obu końcach; pokryty dużymi złotymi gwiazdami umieszczonymi na podkładzie ze złotej skóry; wzory obwiedzione malutkimi złotymi napami; przy skrajnych gwiazdach złote skórzane trójkąty z małą złotą głową (chyba); na klamrze centralnie duży złoty emblemat a po jego bokach dwie małe złote głowy; jeden rząd grubego złotego łańcucha; nazywany "Black Gold Fireworks Belt";
  • pasek III - czarny, szeroki, skórzany, nabijany złotymi ćwiekami o różnych kształtach, głównie piramidalnych; pokryty czterema skórzanymi nieregularnymi sześciokątami (trzy na pasie plus jeden na klamrze) oraz dwoma okrągłymi złotymi emblematami pomiędzy nimi; dwa rzędy złotych łańcuchów; nazwa "Black Fireworks Second Belt";
  • peleryna - czarna z zieloną podbitką; w centralnej części jeden duży (na całość) fajerwerk ze złotych nap; po bokach jeden średni i trzy mniejsze;
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  zielone (być może także inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • 6 września 1971 roku, o godzinie 24:00 (Closing Show), International Hotel, Las Vegas NV (jeden z oryginalnych pasów);
  • 11 listopada 1971 roku, o godzinie 20:30, Cincinnati Garden, Cincinnati OH (jeden z oryginalnych pasów");
  • 13 listopada 1971 roku, o godzinie 14:30, Memorial Auditorium, Dallas TX (jeden z oryginalnych pasów) (patrz opis);
  • podczas Sezonu 6 (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku, International Hotel, Las Vegas NV (dokładne daty nie są znane) (oryginalne pasy);

Opis:

Znamy tylko trzy konkretne daty występów Elvisa w "Black Fireworks Suit" na scenie, aczkolwiek wiemy, że występował w nim jeszcze kilka razy w Sezonie 6 (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku) w International Hotel, w Las Vegas NV.

Przyjmuje się, że Elvis pierwszy raz wystąpił w pelerynie podczas koncertu zamknięcia Sezonu 5 w International Hotel w Las Vegas, czyli 6 września 1971 roku, o godzinie 24:00, kiedy to założył "Black Fireworks Suit" z peleryną. Niemniej w rzeczywistości nie jest to takie pewne, ponieważ są przesłanki, które wskazują na dwa inne kostiumy, dziś już w zasadzie prawie nieznane, w których prawdopodobnie wystąpił zanim jeszcze pierwszy raz wyszedł na scenę w "Black Fireworks Suit" z peleryną.

Część stron podaje, że 13 listopada 1971 roku, o godzinie 14:30, Elvis wystąpił w "Black Fireworks Suit" (także elvisconcerts.com), a część, że w "Black Pinwheel Suit". Myślę, że "Black Pinwheel Suit" jest wykazywany pomyłkowo z uwagi na błędne rozpoznanie kostiumu na niewyraźnych zdjęciach. Zdjęcia, które załącza strona elvisconcerts.com, zrobił Ron McCoy podczas koncertu i na nich Elvis jest w "Black Fireworks Suit".

Był to pierwszy jumpsuit z ćwiekami (lub drugi jeśli "Black Rubin Suit" powstał przed nim, co do czego nie ma stuprocentowej pewności), który powstał po zaniechaniu produkcji dalszych kostiumów z serii "Cisco Kid".

Wiemy o jednym egzemplarzu, chociaż najprawdopodobniej planowano ich więcej w różnych liniach kolorystycznych. Świadczą o tym pośrednio pasy, których do wersji czarnej zrobiono trzy, a do białej dwa (według niektórych źródeł też trzy), a także poniekąd wykonywane repliki.

W replikach spotykamy jeszcze czarny "Fireworks" w czerwonej i jasnoniebieskiej linii kolorystycznej (patrz zdjęcie poniżej), ale Elvis nie miał tego kostium w tych liniach kolorystycznych. Raczej nie były też planowane.

Repliki "Black Fireworks Suit" w linii kolorystycznej czerwonej i jasnoniebieskiej, nieznanego pochodzenia. Jeśi chodzi o czerwoną linię kolorystyczną nie wykluczam, że może pochodzić z firmy B & K Enterprises Costume Co., natomiast niebieska jest z innej firmy (niestety choć widać metkę, jest nieczytelna)

Z obecnej wiedzy nie wynika by Elvis jakoś szczególnie często zakładał "Black Fireworks Suit", chyba że w Sezonie 6 (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku), w International Hotel w Las Vegas (NV), z którego znamy niewiele kostiumów przypisanych do konkretnych dni koncertowych. Tym bardziej zadziwia, że przygotowano do niego aż trzy pasy.

Zdjęcia jakimi dysponujemy są fatalnej jakości, więc trudno na ich podstawie opisać wygląd tych pasów. W przypadku jednego z nich, wydaje się, że nie ma żadnego zdjęcia, w każdym razie ja dotąd nie znalazłam. Chodzi o pas "Black Second Fireworks Belt", którego wygląd zdecydowana większość z nas poznała dopiero z fotografii repliki zamieszczonej w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Aczkolwiek przez moment wydawało mi się, że znalazłam fotografię, na której Elvis jest w tym pasie, gdyby nie klamra, która jest taka jak przy dwóch pozostałych pasach, a nie jak w replice.

Natomiast widoczny nieregularny sześciokąt, w rzeczywistości raczej nim nie jest. To złudzenie spowodowane jakością fotografii. Po prostu skrajna złota gwiazda zlała się tu z trójkątem zamykającym wzór z boku pasa. Przynajmniej takie można odnieść wrażenie. Aczkolwiek pewna tego nie jestem. Nie mamy zdjęcia oryginału, ani nawet jego opisu, tylko replikę. Być może to w replice zmieniono klamrę, a w rzeczywistości wszystkie trzy pasy miały klamry na tą samą modłę lub Elvis przepiął sobie klamrę.

Początkowo nawet myślałam, że to jakiś twór nie mający umocowania historycznego w garderobie scenicznej Elvisa, czyli  jakaś nowa propozycja firmy do jumpsuitu "Black Fireworks Suit", bo takie produkty też się u nich pojawiają. Jednak w uwagach na czerwono podali: "Elvis was worn with the Fireworks Jumpsuit". Takie uwagi zwykle pojawiały się przy tych strojach lub ich elementach, co do których nie było powszechnie dostępnej dokumentacji zdjęciowej.

W listopadzie 2018 roku kolejny raz gruntownie przebudowano stronę i ku mojemu rozczarowaniu usunięto wszelkie opisy odnoszące się do Elvisa. Nie było ich zbyt wiele, ale były, zwłaszcza przy tych pasach i kostiumach, co do których przeciętny fan mógł mieć jakieś wątpliwości, natury czy Elvis dysponował takim kostiumem lub jego elementem (pasem, peleryną), czy też nie i czy nosił go na scenie.

Lecz, co by nie powiedzieć, firma B & K Enterprises Costume Co. jest najbardziej wiarygodna jeśli chodzi o wiedzę na temat garderoby scenicznej Elvisa, ponieważ jej właściciele (Polstonowie) czerpali swoją wiedzę z pierwszej ręki. Od projektanta i właściciela IC Costume Co. Billa Belewa i Nicka Sherlocka, przez jakiś czas wspólnika, w okresie ćwieków). Projektanta i hafciarza, Gene Doucette'a. Głównego krawca Ciro Romano, prawej ręki Billa Belewa i człowieka odpowiedzialnego za stroje sceniczne i odzież prywatną Elvisa. Mortimera Litwina z Winton Belt Co., tworzącego pasy dla Elvisa. Także od ludzi z Memphis Mafii, Billa i Gene Smitha, którzy zajmowali się garderobą Elvisa, Mike'a McGregora, pracownika Elvisa, który oprócz opiekowania się terenem posiadłości i końmi, parał się również galanterią skórzaną oraz współpracował w tym zakresie z innymi rzemieślnikami zajmującymi się garderobą Elvisa, a także Sonny'ego Westa, ochroniarza. Wszyscy ci ludzie współpracowali przez te wszystkie lata z firmą B & K Enterprises Costume Co., czy to bezpośrednio przy produkcji replik, czy w charakterze konsultantów. Polstonowie mają też uregulowane prawa własnościowe i intelektualne do wszystkich projektów, które wyszły z IC Costume Co., stosowne zgody, a także fizycznie posiadają wszystkie oryginalne projekty i dokumentację od Billa Belewa i Gene Doucette'a oraz Mortimera Litwina. Inną kwestią pozostaje samo wykonanie tych replik, ich wierność z oryginałami. Tu różnie z tym bywa, czasem trudno odróżnić replikę od oryginału bo jest tak dobra, innym razem mamy do czynienia z dużymi odstępstwami lub wręcz wyjątkowym kiczem nieprzystającym ani do projektu, ani do tego co znamy z materiałów (zdjęć, filmów).

Kolejne dwa pasy - "Black Green Fireworks Belt" i "Black Gold Fireworks Belt" - znamy ze sceny, chociaż prawie nikt nie zauważa różnic między nimi. Prawdopodobnie z powodu kiepskiej jakości zdjęć. Sama ich początkowo nie dostrzegałam, to znaczy zwróciły moją uwagę, ale tłumaczyłam je sobie przekłamaniem optycznym spowodowanym jakością fotografii i oświetleniem, a nie jako dwie wersje danego pasa.

Na zdjęciach rzadko da się je rozróżnić. Pierwsza różnica, to skórzane gwiazdy pod dużymi złotymi metalowymi gwiazdami i skórzane trójkąty zamykające wzór z każdej ze stron. W pasie "Black Green Fireworks Belt" są zielone, a w pasie "Black Gold Fireworks Belt" złote. Druga różnica to metalowe wypukłe złote ćwieki na skórzanych trójkątach, na pasie "Black Green Fireworks Belt" jest to gwiazda, a na pasie "Black Gold Fireworks Belt" chyba głowa lub coś innego, nie sposób tego ocenić. Podobnie jak tego, czy na klamrach obu pasów są identyczne złote emblematy, czy różnią się wzorem.

Bardzo nietrafione repliki pasów: "Black Green Fireworks Belt" i "Black Gold Fireworks Belt" znajdujące się w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.

Nie wyjaśniają tego również repliki, które zostały wyjątkowo źle zrobione. Duże gwiazdy na nich widoczne zlewają się ze sobą, podczas gdy na oryginałach są od siebie wyraźnie odseparowane. Na skrajnych trójkątach w obu wersjach umieszczono gwiazdy, tymczasem te były tyko na "Black Green Fireworsk Belt", na wersji "Black Gold Fireworks Belt" było to coś innego, prawdopodobnie jakaś głowa. Na replikach trójkąty obwiedziono malutkimi złotymi napami, a gwiazdy umieszczono na złotych trójkątnych podkładkach (nałożonych na ten większy trójkąt), po czym również obwiedziono malutkimi napami, czego nie ma na oryginałach. Nie było też tych ozdobników z dołu i z góry, którymi wypełniono przestrzeń między dużymi gwiazdami. W replikach pasy są równej szerokości na całej długości, w oryginałach zwężały się z przodu już od bioder do klamry. I ostatnia rzecz, łańcuchy. W replikach widać dwa łańcuchy, w oryginałach był jeden bardzo gruby, okrągły.

Pasów od tego jumpsuitu Elvis raczej nie zakładał do innych kostiumów, w każdym razie nic o tym nie wiadomo.

Czasami można przeczytać, że jeden z nich był ciemnogranatowy. Nie udało mi się potwierdzić tej informacji. Myślę, że może to być złudzenie spowodowane światłami sceny w połączeniu z morskim odcieniem zieleni jaki użyto na podkładkach i matową czernią tła pasa.

Kostium nadal jest własnością Graceland. Jest wystawiany w stałej ekspozycji. Bywa też pokazywany na wystawach poza Graceland. Ostatnio był wystawiany na drugiej wystawie londyńskiej, która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku. 

Replikę kostiumu można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 1.900,- dolarów w wersji podstawowej (kostium plus pas) oraz za 2.450,- dolarów w wersji z peleryną.

Szkic projektowy, skreślony ręką projektanta Billa Belewa, wspólny dla obu jumpsuitów "Fireworks" - "Black Fireworks Suit" i "White Fireworks Suit". Jest obecnie wyświetlany w Graceland, gdzie wykonano to zdjęcie

Replika jumpsuitu "Black Fireworks Suit", jaką można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika drugiego pasa ("Black Fireworks Second Belt") do jumpsuitu "Black Fireworks Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika pierwszego pasa w wersji pierwszej("Black Green Fireworks Belt") do jumpsuitu "Black Fireworks Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika pierwszego pasa w wersji drugiej ("Black Gold Fireworks Belt") do jumpsuitu "Black Fireworks Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co

Replika peleryny do jumpsuitu "Black Fireworks Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co

Replika jumpsuitu "Black Fireworks Suit" oraz peleryny, jaką można kupić w firmie AJM (Ann Jumpsuit Maker), konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co

Replika jumpsuitu "Black Fireworks Suit" prawdopodobnie z jeszcze innej firmy. Nie jest to ani Ann Jumpsuit Maker, ani raczej B & K Enterprises Costume Co. (inny odcień zieleni linii kolorystycznej). Chociaż kiedyś B & K Enterprises Costume Co. robiła ekspozycję w połączeniu ze sprzedażą w bardzo podobnym miejscu, zatem nie mogę jej wykluczyć tak na sto procent

a z tym zdjęciem mam problem. Widać na nim kawałek peleryny do jumpsuitu "Black Fireworks Suit" i pas "Black Fireworks Second Belt". Peleryny nie umiem ocenić, czy jest oryginalna. Natomiast pas na pierwszy rzut oka wygląda jak replika ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., ale gdy przeanalizujemy poszczególne elementy zobaczymy, że jednak się różni. Na przykład ma potrójny łańcuch. Zatem albo to oryginał, albo inna replika

Jumpsuit "Black Fireworks Suit" wraz z peleryną prezentowany na różnych wystawach organizowanych przez Graceland - pierwsze siedem zdjęć z nowego Graceland, ósme ze starego Graceland (Hal of Gold), a ostatnie cztery z drugiej wystawy londyńskiej, która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku

Elvis w jumpsuicie "Black Fireworks Suit" i w pelerynie do niego dedykowanej podczas występów na scenie

Elvis w jumpsuicie "Black Fireworks Suit" na scenie podczas występów w pasie "Black Green Fireworks Belt" i "Black Gold Fireworks Belt" (nie podejmuję się wskazać, na których zdjęciach w jakim jest pasie z uwagi na nieczytelność fotografii). Na niektórych zdjęciach widać też pelerynę

Elvis z gitarą na scenie podczas występów w jumpsuicie "Black Fireworks Suit", lecz z niewidocznym pasem

Elvis na scenie podczas występów w jumpsuicie "Black Fireworks Suit" bez pasa i bez peleryny, to jedyne takie zdjęcie na jakie udało mi się trafić

Elvis w jumpsuicie "Black Fireworks Suit" na okładach przykładowych wydawnictw muzycznych

Elvis na scenie w jumpsuicie "Black Fireworks Suit", podczas koncertu o godzinie 20:30, 11 listopada 1971 roku, w Cincinnati Garden, w Cincinnati (OH) w jednym z oryginalnych pasów, ale bez peleryny

Elvis na scenie w jumpsuicie "Black Fireworks Suit", podczas koncertu o godzinie 20:30, 11 listopada 1971 roku, w Cincinnati Garden, w Cincinnati (OH) w jednym z oryginalnych pasów, ale bez peleryny

Fragment koncertu z 13 listopada 1971 roku, o godzinie 14:30, w Memorial Auditorium, w Dallas TX. Bardzo prześwietlony filmik, więc wszystko jest białe, tylko momentami na nogawce widać, że to jumpsuit "Black Fireworks Suit". Aczkolwiek Elvis na nim w pełnej krasie - po prostu dynamit

Podkład muzyczny pochodzi z koncertu, który odbył się 10 listopada 1971 roku, o godzinie 20:30, na obiekcie Boston Garden w Boston (MA), na którym Elvis wystąpił w jumpsuicie "Black Pinwheel Suit" i pasie "Gold Attendance Belt", ale obrazy są z całej trasy On Tour 4, z listopada 1971 roku



P. S.

Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.



5 komentarzy:

  1. Czy wiadomo czy mistrz występował w tym jumpie więcej razy w sezonie nr 5 w las Vegas? Czyli sierpień 71?
    I jeszcze jedno... Tam widzę i jump z zielonymi guzami i czerwonymi obok na wystawie.
    Rozumiem że Elvis występowal tylko w tym zielonym?
    Pelerynka fajna. Ta druga replika lepsza od pierwszej .

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ..te czerwone mi się pomyliły tylko strój tak podobny na zdjeciu

    OdpowiedzUsuń
  3. Czerwone i niebieskie to repliki, nic nie wiadomo żeby Elvis takimi kostiumami dysponował, aczkolwiek przypuszczalnie Bill Belew miał taki pomysł.

    Jeśli chodzi o Sezon 5, to tak. Jedna data znana, 6 września, która uważana jest za premierę (bo znana), ale podawano też, że wcześniej też występował.

    Tak AJM zaczyna się wybijać, wyciągają wnioski z wcześniejszych knotów. Na zdjęciu może lepiej się prezentuje, ale odcień zieleni się nie zgadza, jest jak na białym Spanishu, Fireworks miał ciemną zieleń.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zegarek wygląda najzwyczajniej na świecie, ale właśnie ta historia. Cena w ogóle mnie nie dziwi:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie ten post, tu jest o jumpsuicie. :) A mnie cena zaskoczyła. Myślę, że po prostru trafił na odpowienią aukcję, dla bogatych kolekcjonerów zegarków. Sądzę, że na tradycyjnej z pamiątkami Elvisa nigdy nie osiągnąłby takiej ceny.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html