Strony

Pozostałe strony bloga

wtorek, 7 grudnia 2021

Jumpsuit - White Pyramid

Nazwa najczęściej spotykana:  White Pyramid Suit
Nazwa alternatywna:  White Checkerboard Suit
Inne nazwy:  White Diamond Suit,  White Madison Square Garden Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Pyramid
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  żółta

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi żółtym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; tors kostiumu z przodu i z tyłu, rękawy oraz boki pokryte ukośnymi paskami utworzonymi ze złotych piramidek; w rozcięciu na torsie i na kołnierzu złote kwadraty ze środkami wypełnionymi żółtym materiałem; żółte fałdy w nogawkach spodni; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek - złoty, metalowy; składający z kilku równych, prostokątnych blaszek i klamry zdobionej szafirami, cyrkoniami i rubinami; nazywany "Gold Attendance";
  • peleryna - biała z żółtą podbitką; zdobiona tym samym wzorem co kostium;
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  żółte (być może także inne);
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 26 stycznia 1972 roku, o godzinie 22:15 (Opening Show), Hilton Hotel, Las Vegas, NV (pas Gold Attendance Belt);
  • 16 kwietnia 1972 roku, o godzinie 14:30, Veterans Memorial Coliseum, Jacksonville, FL (pas Gold Attendance Belt);
  • podczas innych koncertów Sezonu 6 (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV;

Opis:

W 1972 roku powstała krótka seria "Pyramid", składająca się z dwóch jumpsuitów z pelerynami - białego i czarnego.

Została tak nazwana przez fanów, ponieważ ukośne pasy, utworzone ze złotych ćwieków optycznie przypominały zarys piramid.

Oba jumpsuity powstały pod koniec 1971 roku, ale ze sceny znamy je dopiero od 1972 roku.

Między białą i czarną wersją "Pyramid" zasadniczo były dwie różnice. Pierwsza dotyczy wykończenia rozcięcia w dołach rękawów - "White Pyramid Suit" ma żółte guziki (zgodne z linią kolorystyczną), podczas gdy "Black Pyramid Suit", nie ma nic.

Druga różnica to pochylenie linii wzoru. W "White Pyramid Suit" linie pochylone są w lewo, tak zwany "backslash" ("\"), a w "Black Pyramid Suit" w prawo, tak zwany "slash" ("/"). Dotyczyło to też wzoru na pelerynach. Stąd na białej mamy "choinkę" z uniesionymi w górę gałęziami, a na czarnej z pochylonymi w dół.

Porównanie wzorów (układów linii) na pelerynach "White Pyramid Cape" i "Black Pyramid Cape"

Między białą i czarną wersją "Pyramid" jest jeszcze jedna różnica, trzecia. Na czarnej wersji mamy mniej linii wzoru niż na białej, co zostało wymuszone wielkością użytych ćwieków. Na białym mamy stosunkowo nieduże piramidki, a na czarnym dużo większe motyle. W związku z tym żeby zachować wyraźne odległości między liniami wzoru i optycznie zachować w obu kostiumach ten sam ich rozmiar, w czarnym zredukowano ilość linii w stosunku do białego. Na pelerynach.

Na kostiumach układ jest jeszcze inny, bo wynika z litery "V" na białym kostiumie i odwróconego "V" na czarnym oraz innego przenikania się linii przodu i tyłu, spowodowanego zastosowaniem litery "V". Nie będę tego szczegółowo omawiać, bo opis będzie niejasny i czysto geometryczny.

* * *

Znamy tylko dwie konkretne daty koncertów, na których Elvis wystąpił w jumpsuicie "White Pyramid Suit". Jednak w Sezonie 6  (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku) w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV) rzekomo wystąpił w nim więcej razy.

Jumpsuit "Black Pyramid Suit", drugi z serii, został przygotowany z dublem. Natomiast czy również "White Pyramid Suit", nie wiemy. Były takie domysły, ale nie ma żadnych przesłanek, które by to potwierdzały.

Prawdopodobnie do jumpsuitu "White Pyramid Suit" został wykonany dedykowany pas, lecz nawet nie znamy jego wyglądu. Lata 1971-1972 były specyficzne pod względem pasów jakie Elvis zakładał na scenę, ponieważ po tym jak włodarze International Hotel wyrazili żal, że nie występuje w pasie "Gold Attendance", jaki otrzymał od nich w prezencie na zakończenie Sezonu 1 (od 31 lipca do 28 sierpnia 1969 roku), w uznaniu pełnego obłożenia wszystkich koncertów w Showroomie, Elvis zobowiązał się nosić go przynajmniej przez rok. W rzeczywistości zakładał go na scenę przez dwa lata.

Jak prawie wszystkie kostiumy sceniczne Elvisa, tak i ten ma kilka nazw. Zarówno "Pyramid" jak i "Diamond" mają swoje źródło we wzorze, w skojarzeniach jakie wywoływały ukośne linie, utworzone ze złotych nap. Jedni widzieli w nich zarys piramid, inni rzeźbę diamentów.

Z kolei nazwa "Checkerboard" (szachownica) jest nietrafiona. Po pierwsze te linie w żaden sposób nie przypominają szachownicy, a po drugie pod taką nazwą znamy już inny kostium "White Checkerboard Suit".

Natomiast chybiona i myląca jest nazwa "White Madison Square Garden Suit", ponieważ Elvis nigdy nie wystąpił w Madison Square Garden w tym jumpsuicie. Aczkolwiek zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Pyramid Suit" znalazło się na okładce płyty "Elvis. As Recorded at Madison Square Garden", wydanej w czerwcu 1972 roku, co moim zdaniem nie powinno się zdarzyć, należało użyć zdjęcia w jakimś innym jumpsuicie, w którym faktycznie tam wystąpił, a nie mieszać nam w głowach. I to jest jedyna przyczyna nazywania tego kostiumu "White Madison Square Garden Suit".

Żółć w linii kolorystycznej jumpsuitu "White Pyramid Suit", jest w odcieniu miodowym, a złote ćwieki, z których go utworzono, w kształcie piramidek.

Elvisa w jumpsuicie "White Pyramid Suit" możemy też zobaczyć w filmie dokumentalnym „Elvis On Tour” (MGM, 1972), a także w "This is Elvis" (Warner Bros., 1981).

Jumpsuit "White Pyramid Suit", wraz z peleryną, jest w Graceland od czasów Elvisa i jest tam wystawiany w stałej ekspozycji przynajmniej od lat 90.

Bywa też pokazywany na wystawach poza Graceland. Między innymi był jednym z kostiumów jaki pojechał za ocen, na drugą wystawę londyńską, która miała miejsce na obiekcie Arena O2 i trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku.

Replikę jumpsuitu "White Pyramid Suit" można obecnie kupić w promocji w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. w różnych kombinacjach:
  • wersja podstawowa (jumpsuit + pas) z pasem sugerowanym za 1.740,- dolarów (wcześniej 2.000,-), a z dodatkiem peleryny za 2.240,- dolarów (wcześniej 2.575,-),
  • wersja podstawowa (jumpsuit + pas) z pasem "Gold Elite Belt" za 2.001,- dolarów (wcześniej 2.300,-), a z dodatkiem peleryny za 2.501,- dolarów (wcześniej 2.875,-),
  • wersja podstawowa (jumpsuit + pas) z pasem "Gold 25th Anniversary Belt" za 2.135,- dolarów (wcześniej 2.475,-), a z dodatkiem peleryny za 2.740,- dolarów (wcześniej 3.150,-),
Pasy: "Gold Elite Belt" i "Gold 25th Anniversary Belt", to takie dwie szkarady, w teorii mające być imitacją "Gold Attendance Belt". Natomiast pas sugerowany, nazywany jest "Naugahyde Belt" (tak jak wszystkie pozostałe pasy sugerowane przez firmę do danego stroju). Wygląda zupełnie tak samo jak "White Fireworks Belt", w którym błękitne trójkąty zastąpiono złotymi.


*      *      *
*      *
*
Ex Post

Ostatnie ustalenia (22 stycznia 2022 roku):

Trafiłam na opis kostiumu w recenzji jednego z uczestników koncertu Openig Show, 26 stycznia 1972 roku, w Hilton Hotel, w Las Vegas. Ian Frazer-Thompson ("Strictly Elvis", Issue 47, March 1972), który pisze:
"Stoi tam, pozornie nieporuszony gromkimi brawami, w białym kombinezonie ozdobionym złotymi ćwiekami w kształcie diamentów, pokrywającymi jego ramiona i doły nogawek z wachlującymi dzwonami jego kombinezonu [red. fałdy w nogawkach spodni]. Elvis miał na sobie złoty szalik, który pasował do złotej jedwabnej podszewki jego peleryny".
Taki opis kostiumu może być potwierdzeniem istnienia "White Pyramid Suit" również w złotej linii kolorystycznej. Nie sądzę, że Ian Frazer-Thompson pomylił złoty kolor z żółtym z powodu drugiego zdania opisu "miał na sobie złoty szalik, który pasował do złotej jedwabnej podszewki jego peleryny". Gdyby oceniał wyłącznie kolor fałd w nogawka, w światłach sceny mógłby jeszcze pomylić kolory, ale nie kiedy patrzył na wielką płachtę peleryny.

*
*      *
*      *      *


Replika jumpsuitu "White Pyramid Suit" jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Pas sugerowany do jumpsuitu "White Pyramid Suit" sugerowany przez firmę B & K Enterprises Costume Co.

Replika peleryny do jumpsuitu "White Pyramid Suit" jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu i peleryny "White Pyramid Suit", jakie można kupić w sklepie firmy Pro Elvis Jumpsuit

Repliki jumpsuitu "White Pyramid Suit" niewiadomego pochodzenia

Zdjęcie oryginalnej peleryny do jumpsuitu "White Pyramid Suit"

Zdjęcie oryginalnego pasa "Gold Attendance Belt", jaki znamy z występów Elvisa na scenie z jumpsuitem "White Pyramid Suit" (między innymi)

Jumpsuit "White Pyramid Suit" pokazywany na wystawach w Graceland i wyjazdowych poza Graceland

Jumpsuit "White Pyramid Suit" na drugiej wystawie londyńskiej, która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku, na obiekcie Arena O2

Elvis w jumpsuicie "White Pyramid Suit" poza ceną. Tutaj w aucie, w drodze na koncert. To zdjęcie i dolne są z tego samego dnia

Elvis w jumpsuicie "White Pyramid Suit" poza ceną. Tutaj w aucie, w drodze do hotelu po koncercie. To zdjęcie i górne są z tego samego dnia

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Pyramid Suit" - zdjęcia, na których nie ma peleryny

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Pyramid Suit" - zdjęcia, na których ma na sobie pelerynę

Różne postery, dawne i współczesne, na których wykorzystano zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Pyramid Suit"

Przykładowe okładki wydawnictw muzycznych, na których okładkach wykorzystano zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Pyramid Suit"

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się w 2007 roku

Fragment z filmu "This is Elvis" (Warner Bros., 1981) - Elvis w aucie w drodze do hotelu po koncercie, ubrany w jumpsuit "White Pyramid Suit". Niestety już tylko w takiej jakości się ostał, te lepsze zablokowali



9 komentarzy:

  1. Ciekawe te zdjęcia czarno-białe . Nie wszystkie znałem .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi się podoba to przed czarno-białymi, gdzie Elvis jest od tyłu. Świetne zdjęcie, szkoda tylko, że nie jest większe.

      Usuń
  2. Czasami pisałaś ciekawostki czy historie związane ze strojami...ostatnio ich nie ma. Rozumiem że poprostu nie było lub nie masz danych ? Przepraszam tak tylko nieśmiało pytam...😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba Tobie telepatycznie to pytanie podrzuciłam, bo zaledwie przedwczoraj sobie to samo pomyślałam. :)

    Jak to ładnie ująłeś, "nie mam danych". :)))

    Faktycznie tak wyszło, że o tych ostatnich, co mi zostały do omówienia jakoś nie ma żadnych ciekawostek. W każdym razie ja na nie nie trafiłam.

    No, ale przed nami jeszcze osiem, więc może będą. :) Na pewno przy "White Thunderbird" będzie o losach pasa i peleryny.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czasem ciekawostki dopisuje później, jak na jakieś trafię. W tym roku (chyba) dopisałam sporo do "Aloha", bo trzy lata temu trafiłam na materiał takiego gościa (uczeń Parkera w karate, a jednocześnie miłośnik Elvisa i kolekcjoner), który badał temat sztuk pasów, peleryn i jumpsuitów "Aloha" w Graceland - udostępnili mu dokumenty archiwalne za wstawiennictwem rodziny Parkera. Miesiąc te Ex Posty robiłam. :)

    Prawie połowa czasu, to właśnie uzupełnianie o nowe informacje lub zdjęcia tego, co już napisałam wcześniej.

    OdpowiedzUsuń
  5. ok a czy jest jakaś info o aktualizacjach żebym wiedział?>

    OdpowiedzUsuń
  6. Teoretycznie jest. W lewej kolumnie jest "Ostatnio aktualizowane posty", ale od ponad roku już tego nie uzupełniam, bo mi szkoda czasu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Po tych fotach widzę że nie tylko w Vegas był w tym stroju ?
    Wysłałem. Ci mój show amatorski na wetransfer..jakby co to byłem ja

    OdpowiedzUsuń
  8. No jeszcze w Jacksonville.

    O, to zaraz zobaczę.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html