Strony

Pozostałe strony bloga

piątek, 26 listopada 2021

Jumpsuit - White Conquistador

Nazwa najczęściej spotykana:  White Conquistador Suit
Nazwa alternatywna:  White Way Down Suit
Inne nazwy:  White Mexican Tile Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Conquistador
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  czerwona

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - biały z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, ale bez guzików; przód i tył torsu, wierzchy rękawów i boki od pach po krańce nogawek, pokryte wzorem ze złotych nap różnego kształtu i wielkości oraz czerwonych kamieni; czerwone fałdy w nogawkach; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek I - biały, szeroki, skórzany, z dwoma rzędami dwóch takich samych łańcuchów z oksydowanego złota; krawędzie wykończone złotymi ćwiekami w kształcie piramidek o zaokrąglonych wierzchołkach; pokryty czerwonymi prostokątami z aksamitu, na których centralnie umieszczono głowy członków jakiegoś plemienia; pomiędzy tymi czerwonymi prostokątnymi płytkami mamy mozaiki utworzone z różnych wielkością i kształtem złotych okuć; nazywany "White Conquistador Belt"
  • pasek II - biały, szeroki, skórzany, z dwoma rzędami identycznych złotych łańcuchów; zdobiony mosiężnymi płytkami oraz złotymi ćwiekami o różnych kształtach, a także czerwonymi kamieniami; nazywany "White Conquistador Second Belt";
  • peleryna - biała z czerwoną podbitką; wzór deseniowy z motywem z jumpsuitu;
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, żółte (być może także inne);
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 1 lutego 1974 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 2 marca 1974 roku, o godzinie 13:30, Oral Roberts University, Tulsa, OK (pas "White Conquistador Second Belt");
  • w sezonie 10 (od 26 stycznia do 09 lutego 1974 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (także podczas innych koncertów - dokładnych dat nie znamy);
  • w Sezonie 11 (od 19 sierpnia do 02 września 1974 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (nie znamy konkretnych dat);
  • prawdopodobnie także podczas innych koncertów w latach 1973-1975 (patrz opis);

Opis:

Nazwa "Conquistador" nawiązuje do podboju Ameryki Południowej przez hiszpańskich najeźdźców. Początkowo "Conquistador" był tytułem nadawanym przez królów hiszpańskich i portugalskich zdobywcom Ameryki Południowej i Środkowej w XVI wieku. Później nazwa "Conquistador" nabrała szerszego znaczenia i zaczęto ją używać wymiennie jako synonim zdobywcy, zaborcy, najeźdźcy, okupanta.

Właściwie to znamy znaczenie tego słowa, ale nie wiemy dlaczego właśnie tak nazwano tę serię. Nie sądzę też by nazwa ta wyszła od fanów, ponieważ wzór ten w żaden sposób nie kojarzy się z tym słowem, ani z kolonizatorami. Myślę, że odpowiedzi należałoby szukać w zainteresowaniach Elvisa z tamtego okresu. Przypuszczalnie zaintrygowała, zafascynowała go wówczas kultura hiszpańska, co zostało zainspirowane podbojem Ameryki przez Hiszpanów. Zresztą niecały rok później powstała seria "Spanish", która swoją nazwą znów nawiązywała do "hiszpańskich klimatów".

W ramach tej serii powstały dwa jumpsuity: "Black Conquistador Suit" i "White Conquistador Suit". Gdzieś wyczytałam, że biały kostium miał symbolizować pozytywne rzeczy, a czarny negatywne, jakie przyniosła kolonizacja dla ludów Ameryki.

Oba te kostiumy przygotowano już na Sezon 7 (od 04 sierpnia do 04 września 1972 roku), w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV), ale ze zdjęć dokumentujących występ Elvisa w nich na scenie, czarny znamy z listopada 1972 roku, a biały dopiero z marca 1974 roku.

Natomiast druga jego nazwa "White Way Down Suit" nie jest zasadna, bo została przejęta z czarnej wersji. Na okładce singla "Way Down" nie ma zdjęcia Elvisa w "White Conquistador Suit". To tak jak na tej samej zasadzie nazwę po "Blue Bicentennial Suit" odziedziczył "White Bicentennial Suit", chociaż nie ma na nim żadnych elementów związanych z deklaracją niepodległości.

Kolejna nazwa "White Mexican Tile Suit" odnosi się do wzoru widocznego na jumpsuicie, który został zinterpretowany jako meksykański kafelek, z jakich został utworzony deseń na kostiumie, co najlepiej widać na pelerynie. Rzekomo Gene Doucette powiedział autorom książki "Fashion for a King", że zaczerpnął go ze wzoru meksykańskich płytek jakie zobaczył w łazience biura firmy Pzazz Designs (dziś Pzazz Building). Powiedział też, że on nazywa ten kostium "The Dump Suit" (śmietnik, wysypisko), co mnie osobiście zniesmaczyło.

Chociaż nie znamy konkretnych dat, to wiemy, że Elvis występował w nim także w Sezonie 10 (od 26 stycznia do 09 lutego 1974 roku) i w Sezonie 11 (od 19 sierpnia do 02 września 1974 roku) w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV). Natomiast reszta jest zagadką. Aczkolwiek prawdopodobnie Elvis użył go już w 1973 roku. Były też sugestie, że ostatni raz w 1975 roku.

W kilku źródłach można przeczytać, że znane są "tylko dwa koncerty", na których w nim wystąpił. Tylko żadne z nich nie podało jakiejkolwiek, nawet tej dobrze znanej (2 marca 1974 roku).

Od otoczenia Elvisa mamy informacje, że występował w tym jumpsucie wiele razy, ale oczywiście bez konkretnych wskazań, co nie dziwi, przecież tego nikt wtedy nie odnotowywał. Natomiast w szeroko rozumianym środowisku Elvisa (fani, jego ludzie, kolekcjonerzy, badacze), mówi się o stosunkowo długim okresie – o latach 1973-1975. Wskazanie roku 1973 nie dziwi, skoro wiemy, że dysponował już tym kostiumem od 1972 roku, mimo iż nie ma zdjęć. Cały 1974 rok, też jest do przyjęcia. Natomiast najbardziej zaskakuje 1975 rok. Właściwie w mojej ocenie tylko z pozoru, bo kiedy spojrzymy na nieliczne zdjęcia Elvisa na scenie w "White Conquistador Suit" jakie mamy, na niektórych z nich Elvis wygląda jak w 1976 roku. Dlatego myślę, że podawana rozpiętość użytkowania tego stroju jest całkiem zasadna. Gdybym miała oceniać po samym wyglądzie Elvisa, powiedziałabym nawet, że były to lata 1973-1976.

Aczkolwiek w książce "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007), wydanej do wystawy "Elvis Jumpsuits All Access", na której jumpsuit ten był również prezentowany, obok czarnego odpowiednika, podano tylko rok 1973 i 1974. Potwierdzono też informację, że powstał w 1972 roku.

Podobnie jak czarny odpowiednik, "White Conquistador Suit" miał pelerynę. Jednak potwierdzeń czy Elvis kiedykolwiek założył ją na scenę, nie ma.

Pasy mamy dwa - "White Conquistador Belt" (odpowiednik "Black Conquistador Belt" w wersji I) i "White Conquistador Second Belt" (odpowiednik "Black Conquistador Second Belt"). Lecz tu mamy odwrotną sytuację, znamy ze sceny pas "White Conquistador Second Belt", a nie znamy "White Conquistador Belt". Nawet nie mamy zdjęć jego oryginału. Owszem gdzieś tam na forach pojawiały się dyskusje o drugim pasie do tego kostiumu, ale bardziej na zasadzie zapytań niż twierdzeń, że taki istniał. Dlatego kiedy dwa lata temu jego replika pojawiła się w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., myślałam, że powstała ot tak, na zasadzie analogi do pasów czarnej wersji. Później gdzieś przeczytałam, że Elvis miał jednak dwa pasy do tego kostiumu. Natomiast trudno powiedzieć czy w tym nieznanym ze zdjęć ze sceny też wystąpił. Są głosy, że korzystał z obu, w różnych okresach.

Prawdopodobnie, Elvis nosił ten jumpsuit tylko z oryginalnymi, dedykowanymi pasami. Nie ma też żadnych zdjęć, z których wynikałoby, że pasy "White Conquistador" wykorzystał również do innych kostiumów na scenie.

Chociaż przygotowano do niego dwa pasy, to nie sądzę by został wykonany w dwóch egzemplarzach. Gdyby tak było, to pewnie byłyby jakieś dyskusje na forach lub zapytania gdzie obecnie jest, a nie ma. Może planowano dubla, jak prawie do każdego kostiumu z 1972 roku, ale raczej go nie przygotowano.

Jest w Graceland od czasów Elvisa. Przez wiele lat był w stałej ekspozycji, lecz od czasu otwarcia nowego kompleksu, jakoś zniknął. Spotkałam go dotąd tylko na jednej wystawie poza Graceland, ale nawet nie wiem jaka to była i kiedy się odbyła, w każdym razie na terenie USA (zdjęcie w drewnianej gablocie).

Replikę jumpsuitu "White Conquistador Suit", wraz z pasem i peleryną, można  kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. w zróżnicowanej ofercie (podobnie jak czarnego):
━ 3.550,- dolarów = jumpsuit + pas "White Conquistador Belt",
━ 4.625,- dolarów = jumpsuit + pas "White Conquistador Belt" + peleryna,
━ 3.500,- dolarów = jumpsuit + pas "White Conquistador Second Belt",
━ 4.575,- dolarów = jumpsuit + pas "White Conquistador Second Belt" + peleryna.

Zatem jest znacznie droższy niż jego czarny odpowiednik. Może dlatego, że w przypadku jasnych kolorów trzeba bardziej się starać. Być może też droższe są złote ćwieki. W czarnym mieliśmy złote i srebrne, w białym tylko złote.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (20 kwietnia 2022 roku):

Obecnie nie zobaczymy go w Graceland, gdyż został wypożyczony do Rock n’ Soul Museum w Memphis, gdzie był widziany w lutym 2022 roku. Na jak długo, nie wiem.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (15 listopada 2022 roku):

Alex, fan z Włoch, ma zapisaną recenzję, z której wynika, że Elvis wystąpił w tym kostiumie 1 lutego 1974 roku, w Hilton Hotel w Las Vegas:
"1 lutego 1974 roku, Elvis wystąpił w 2 garniturach, jeden to „Gold Vine”, drugi to biały garnitur z czerwonymi kamieniami i tkanym wzorem, z geometrycznym paskiem".
W recenzji nie podano wprost, na którym z koncertów, ale najpierw wymieniono "White Gold Vine Suit" (jakby do Dinner Show), a później podano opis drugiego kostiumu (jakby do Midnight Show), który w zasadzie pasuje tylko do "White Conquistador Suit", jeśli chodzi o znane nam kostiumy, chyba że był to jakiś inny, nieznany nam jumpsuit. Jedyna wątpliwość, która mogłaby wskazywać na jakiś nieznany jumpsuit, to sformułowanie "tkanym wzorem", acz pamiętajmy, że oceny wzrokowej dokonywano z publiki, czyli w dużym oddaleniu. Być może "tkanym wzorem" nazwano po prostu "deseń" (jednolity, powtarzalny wzór).

Alex właśnie potwierdził mi, że ten kostium Elvis użył na Midnight Show.

Elvis w jumpsuicie "White Conquistador Suit" podczas koncertu o godzinie 24:00 (Midnight Show), 1 lutego 1974 roku, w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV). Jedyne zdjęcia Elvisa w tym kostiumie z Hilton Hotel w Las Vegas jakie kiedykolwiek widziałam (dzięki uprzejmości Alexa)



Ex Post

Ostatnie ustalenia (26 listopada 2022 roku):

Prawdziwy rarytas! Nie dość, że kolejne zdjęcie Elvisa na scenie w "White Conquistador Suit", to jeszcze w pelerynie! Co prawda jakość fatalna, aczkolwiek zdjęcia Elvisa w pelerynach z 1974 roku są wielką rzadkością, ich właściciele rzadko je upubliczniają.

Nie wiemy, z którego dokładnie jest koncertu, ale zrobiono je w lutym 1974 roku, w Hiton Hotel w Las Vegas.

Elvis w jumpsuicie "White Conquistador Suit", bez pasa, ale za to w ... pelerynie! Podczas występu na scenie w lutym 1974 roku, w Hiton Hotel, w Las Vegas (NV)

Ex Post do Ex Post (4 października 2024 roku):

Tak to jest z niewyraźnymi zdjęciami. Według jednego ze źródeł, Elvis nie jest na tym zdjęciu w "White Conquistador Suit", tylko w "White Sunburst Suit", a zdjęcie to pochodzi z koncertu o godzinie 20:15, 23 lutego 1973 roku w Hitlon Hotel w Las Vegas.

No nie wiem. Wysłano mi też dwa inne zdjęcia, rzekomo z tego samego koncertu, acz co do tego też mam wątpliwości. Na jednym z nich faktycznie chyba jest "White Sunburst Suit", ale na drugim, na pewno nie, ponieważ podbitka peleryny jest niebieska albo zielona, właściwie ciemno turkusowa. Nie ma takiej możliwości by w światłach sceny (tych na zdjęciach, czyli ciepłych, bez filtrów) pomrańczowy kolor podbitki wyszedł jako niebieski lub zielony. Dla mnie to dwa różne koncerty, albo nawet i trzy różne koncerty i kostiumy. Już nie wnikam czy na zdjęciu powyżej jest "White Conquistador Suit", czy "White Sunburst Suit", ale na kolejnych dwóch, dla mnie to "White Thunderbird Suit", a przynajmniej na ostatnim. Na tym drugim, na dwoje babka wrózyła, bo jest tak złej jakości, że może to być "White Sunburst Suit" lub "White Thunderbird Suit".

Dwa zdjęcia rzekomo z koncertu o godzinie 20:15, 23 lutego 1973 roku w Hitlon Hotel w Las Vegas, na którym Elvis wystąpił w "White Sunburst Suit"

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "White Conquistador Suit" wraz z pasem i peleryną, jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika pasa "White Conquistador Second Belt" (znanego ze zdjęć ze sceny) do jumpsuitu "White Conquistador Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika pasa "White Conquistador Belt" (którego nie znamy ze zdjęć ze sceny) do jumpsuitu "White Conquistador Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "White Conquistador Suit", jaką można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co.

Oryginalny pas "White Conquistador Belt" dedykowany do jumpsuitu "White Conquistador Suit". Obecnie znajduje się w Graceland, a tutaj w trakcie usawiania jakiejś wystawy

Fragment materiału, z którego w firmie B & K Enterprises Costume Co. uszyto replikę jumpsuitu "White Conquistador Suit", pokazany w dużym zbliżeniu, dzięki czemu można się przyjrzeć strukturze materiału i zdobieniom

Fragment jumpsuit "White Conquistador Suit" pokazany w dużym zbliżeniu, dzięki czemu można się przyjrzeć strukturze materiału i zdobieniom

Jumpsuit "White Conquistador Suit" pokazywany w Graceland i na wystawach organizowanych przez Graceland

2 marca 1974 roku - Elvis w jumpsuicie "White Conquistador Suit" zmierza na koncert, który da o godzinie 13:30, na obiekcie Oral Roberts University, w Tulsie (OK)

Elvis w jumpsuicie "White Conquistador Suit" poza sceną - tutaj tuż po koncercie. Tutaj również 2 marca 1974 roku, już po koncercie w Tulsie

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Conquistador Suit" i pasie do niego dedykowanym - zdjęcia z różnych koncertów (być może także z różnych lat - źródła wspominają jeszcze 1973 i 1975 rok, ale pewne potwierdzenia mamy tylko z 1974 roku)

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Conquistador Suit" i pasie do niego dedykowanym - to prawdopodobnie zdjęcie z 1973 roku

Strona z książki "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007), wydanej do wystawy "Elvis Jumpsuits All Access"

Grafika przedstawiająca rozkład nap, tworzących deseniowy wzór, na jumpsuicie "White Conquistador Suit"

Przykładowe wydawnictwa muzyczne, na których okładkach znalazło się zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Conquistador Suit"

P. S. Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.



11 komentarzy:

  1. Tu sprawa z pasami jest jasna 😊😊ufff..
    Nie nadmienilas nic o pelerynce.
    Skoro taka rozpiętość celuje w sezon letni Vegas 73. I zimowy 74. Nic więcej. Choć wystarczająco dużo.
    Peleryna jak ulał na 73.
    75 wykluczony .
    I jeszcze serdeczne podziękowania za rzadkie foty z poza sceny. Niektóre widziałem 1 raz w życiu. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uffff:))))))

    Krzysiu jest tam zdanko o pelerynce, takie na dwa wersy, przed akapitem o pasach. :)

    O super, ciesze się, że trafiłeś na coś nieznanego. :)

    Mi się ten biały nawet bardziej podoba jak czarny. Oczywiście znowu mi wcięło ważne zdjęcie, takie ładne jasne, dobrze naświetlone, gdzie było widać jaki ten jump jest świetlisty, dostojny. W zdjęciach ze sceny jest tam jedno takie (tylko trochę ciemne), gdzie też widać jaki dawał blask. I to drugie z wystaw.

    A ja bym powiedział 1973, 1974 i 1976. 1975 roku, też nie widzę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niemożliwe po 74. 76 jest udokumentowany bardzo dobrze.
    Mam naprawdę sporo shows.
    Nie mniej o pelerynce nie ma wzmianki że zakładał . Jeśli już to w 73.
    Biały równie piękny w tym przypadku co czarny.

    OdpowiedzUsuń
  4. Krzysiu ja nie twierdzę, że w 1976 występował, tylko, że dla mnie na niektórych zdjęciach tak wygląda.

    Nie wiem jak to z peleryną było. Na pewno ją miał, ale zdjęć w niej nie ma. Więc też myślę, że jeśli zakładał to w 1973. W 1974 to już niezmiernie rzadko się to zdarzało.

    OdpowiedzUsuń
  5. Powiem szczerze że mimo iż schudł mocno zawsze rozpoznam mistrza z 74 i z 76. Różnice w wyglądzie są jednak kolosalne. Ale to moje zdanie oczywiście.

    OdpowiedzUsuń
  6. To ja nie mam takich zdolności. Może z 80 % trafień bym miała. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Una recensione dei concerti del 1 febbraio del 1974 dice che Elvis si è esibito con 2 tute, una è il "Gold Vine", l'altra una tuta bianca con pietre rosse e disegno intrecciato, con una cintura a carattere geometrico. Tutto fa pensare a White Conquistador, in effetti è l'unica immagine di Las Vegas con quella tuta in mio possesso. Anche nei giorni precedenti o posteriori a questa data, Elvis ha usato le stesse tute. Ma non ho riscontri alcuni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tłumaczenie:
      Recenzja koncertu z 1 lutego 1974 mówi, że Elvis wystąpił w 2 garniturach, jeden to „Gold Vine”, drugi to biały garnitur z czerwonymi kamieniami i tkanym wzorem, z geometrycznym paskiem. Wszystko wskazuje na Białego Konkwistadora, w rzeczywistości jest to jedyny obraz Las Vegas z tym garniturem w moim posiadaniu. Nawet w dniach przed lub po tej dacie Elvis używał tych samych garniturów. Ale nie mam żadnych informacji zwrotnych.

      Usuń
    2. Oh, informazioni interessanti. Grazie. Io per il 1 febbraio 1974, non conoscevo nessun costume. Sapete quale del Dinner Show e quale del Midnight Show?

      Potresti mandarmi una foto di questa esibizione di Las Vegas al "White Conquistador"? elvisownia@gmail.com

      Tłumaczenie:
      O, ciekawa informacja. Dziękuję. Ja dla 1 lutego 1974 roku, nie znałam żadnego kostiumu. A wiesz może, w którym na Dinner Show, a w którym na Midnight Show?

      Mogłabym prosić o przesłanie zdjęcia z tego występu w Las Vegas w 'White Conquistador"?

      Usuń
    3. Dalle varie informazioni che ho accumulato, Gold Vine indossato al dinner show e White Conquistador indossato al Midnight show del 1 Febbraio 1974

      Usuń
    4. Grazie per il chiarimento e scusa se rispondo così tardi ai tuoi commenti, ma sono stato via per una settimana.

      Tłumaczenie:
      Dziekuję za wyjaśnienie i przepraszam, że tak późno odpisałam na Twoje komentarze, ale nie było mnie tydzień.

      Usuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html