Strony

Pozostałe strony bloga

niedziela, 3 stycznia 2021

Jumpsuit - Street vel Penguin vel Indian (green)

Nazwa najczęściej spotykana:  Tan Green Two Toned Street Suit
Nazwa alternatywna:  Green Penguin Two Piece Suit
Inne nazwy:  Tan Green Penguin Two Piece Suit,  Tan Green Indian Two Piece Suit,  Tan Green Street Two Piece Suit,  Tan Green Two Toned Penguin Suit,  Tan Green Two Toned Indian Suit,  Tan Green Two Toned Street Suit,  Tan Green Penguin Suit,  Tan Green Street Suit,  Tan Green Indian Suit,  Green Penguin Two Piece Suit,  Green Indian Two Piece Suit,  Green Street Two Piece Suit,  Green Two Toned Penguin Suit,  Green Two Toned Indian Suit,  Green  Two Toned Street Suit,  Beaded Tan Green Penguin Suit,  Beaded Tan Green Indian Suit,  Beaded Tan Green Street Suit,  Light Brown Green Penguin Suit,  Light Brown Green Indian Suit,  Light Brown Green Street Suit;
Linia / Seria:  Two Piece / Two Toned Street
Kolor wiodący:  zielony i beżowy
Linia kolorystyczna:  (nie dotyczy)
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  4
  • marynarka - zielono-beżowa; przód, tył i wierzchy rękawów - beżowe; boki, spody rękawów, mankiety, rewers i kołnierz - zielone; zielone guziki na beżowych częściach kostiumu, a beżowe na zielonych; w pasie na klinach beżowych doszyto pas haftowany koralikami, we wzory indiańskie, do którego dołączono punktowo (w dwóch miejscach z przodu i w dwóch miejscach z tyłu) frędzle z koralikami; na zielonych mankietach rękawów okrągła kolorowa naszywka, także haftowana koralikami, z doczepionymi punktowo nicianymi frędzlami z koralikami; kołnierz napoleoński;
  • spodnie - zielono-beżowe;  nogawki rozkloszowane, ale bez fałd;
  • koszula - typu "puffy sleeves"; biała, żółta;
  • ozdoba na szyję - utkana z nici; kolorystyką i zdobieniem nawiązująca do wszytego pasa i emblematu na mankietach rękawów;
Ilość egzemplarzy:  dwa;
Chustki dla publiczności:  (nie dotyczy)
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • raczej nigdy;

Opis:

Jeden z czterech (jeśli chodzi o kolorystykę) kostiumów z serii "Two Toned Street Suit", która powstała w 1975 roku. Wszystkie kostiumy wchodzące w skład tejże serii były dwuczęściowe - marynarka plus spodnie. Do tego dochodziła jeszcze koszula.

Prawdopodobnie seria ta nie została zaprojektowana jako sceniczna, tylko do użytku prywatnego. Chociaż jak wiemy w jednym z jej kostiumów Elvis wystąpił na scenie, o czym więcej, gdy będę omawiać tamten strój.

Znamy zdjęcia Elvisa w każdym kolorze tej serii. Garnitury wchodzące w jej skład głównie służyły mu jako stroje podróżne w latach 1975-1977. W związku z tym można uznać, że seria otrzymała adekwatną nazwę do swojego przeznaczenia - "Two Toned Street Suit". Aczkolwiek czasem nazywana jest też "Two Piece Old Indian Suit" (ze względu na indiańskie akcenty w zdobieniach), czy "Two Piece Penguin Suit" (z powodu jednego z jej kostiumów w kolorze czarno-białym, co kojarzyło się wielu z pingwinem).

Jeśli chodzi o projekt serii, przypisuje go sobie Gene Doucette, ale czy to faktycznie jego projekt? Być może, w każdym razie w tej materii Gene Doucette już nie raz mijał się z faktami, co trzeba wziąć pod uwagę.

*  *  *

Elvis nosił "Tan Green Two Toned Street Suit" w 1975 i 1976 roku.

Oficjalnie nic nie wiadomo żeby kiedykolwiek wystąpił w tym egzemplarzu, ale również w przypadku tego koloru serii "Two Toned Street Suit" takie sugestie się pojawiły. Sugeruje to nawet materiał z King Ransom Museum, gdzie napisano: "Jeden z czterech dwuczęściowych garniturów wykonanych w I.C. Costume Co. do noszenia na co dzień i na scenę przez Elvisa w latach 1975-76", a także opis z aukcji kostiumu, która odbyła się w 2009 roku. Jeśli chodzi o opisy z aukcji, to w przypadku większości domów aukcyjnych mam do nich duży dystans, zwłaszcza do tych z pozoru największych i najlepszych, bo to głównie w ich materiałach są największe bohomazy i poświadczanie nieprawdy. Natomiast jeśli chodzi o King Ransom Museum, mam jak najlepsze zdanie. Aczkolwiek uważam, że akurat cytowanego wyżej zdania trochę nie przemyśleli, zakładając że napisali je właściciele muzeum, a nie jakiś grafik komputerowy, który przygotował ten kolaż promocyjny.

W przypadku tego kostiumu, jak i wersji niebieskiej oraz brązowej, raczej to mało prawdopodobne, ponieważ poza Sezonem 12 (od 18 marca do 1 kwietnia 1975 roku ) w Hilton Hotel w Las Vegas, w zasadzie znane są wszystkie kostiumy z koncertów w 1975 roku. W kolejnych dwóch latach podobnie. Hipotetycznie mógł zostać użyty jako drugi kostium, w który Elvis się przebrał w trakcie koncertu, gdy na przykład pękły szwy w tym, w którym wyszedł na scenę (tak się kilka razy w latach 70. zdarzyło), lecz nie ma żadnych przesłanek, że do tego doszło.

Jeśli chodzi o koszule do "Tan Green Street Suit", to na pewno żółta i biała, chociaż ze zdjęć znamy tylko żółtą (podobna sytuacja jak z "Brown Two Toned Street Suit"). Gdzieś tam wspomniano jeszcze o czarnej, ale to nic pewnego. Oczywiście typu "puffy sleeves" (ulubione Elvisa), aczkolwiek moim zdaniem koszula widoczna na zdjęciach wcale nie jest "puffy sleeves". I nie chodzi tylko o to, że falbanki rękawów koszuli nie wystają z rękawów marynarki (mógł podsunąć gumki), lecz nieco inaczej układa się kołnierz koszuli. Z taką sytuacją mieliśmy też do czynienia w przypadku "Blue Two Toned Street Suit", co widać na zdjęciach z 21 marca 1976 roku, kiedy Elvis wyjeżdża autem z Graceland, ma białą koszulę z normalnym mankietem.

Do każdego z kostiumów tej serii była jeszcze ozdoba na szyję, utkana z nici, haftowana koralikami, z wiszącymi elementami, nawiązująca kolorystyką i zdobieniami do wszytego pasa i emblematów na mankietach rękawów. W tym samym stylu jak dla "Black Alpine Suit" i "Black Totem Pole Suit", co może świadczyć, że Bill Belew faktycznie miał taki zamysł, by Elvis wykorzystał te stroje również na scenie, podobnie jak wcześniejszą serię, a w zasadzie równoległą do tej - garniturów z kombinezonami bez rękawów zamiast spodni ("Navy Blue Two Piece" - 5 sztuk i "White Two Piece" - 1 sztuka).

No i właśnie. Gene Doucette jak zwykle przypisał sobie projekt tej serii, ale w opisie aukcyjnym można przeczytać, że jego autorem w rzeczywistości jest Bill Belew. Zresztą to samo mówili członkowie Memphis Mafii. W opisie przedmiotu aukcyjnego czytamy:
"Elvis Presley nosił ten dwuczęściowy zielono-brązowy garnitur ze skomplikowanymi indiańskimi koralikami podczas trasy koncertowej w połowie lat siedemdziesiątych. Kombinezon, znany fanom jako „Penguin Suit” (po pierwszej czarno-białej wersji kostiumu) został zaprojektowany przez Billa Belew'a specjalnie dla Elvisa i ma wszywkę z logo „I.C. Costume Co.” na wewnętrznej stronie marynarki poniżej kołnierza i na wewnętrznej stronie spodni".
Wśród fanów głównie funkcjonuje pod nazwą "Green Penguin Suit" lub "Green Two Toned Suit". Natomiast w środowisku Elvisa mówiło się o nim "Tan Green Two Piece Suit" lub "Tan Green Street Suit", a z tego co mówił Joe Esposito, zwykle "Beaded Tan and Green Penguin Suit". Pod tą ostatnią nazwą znalazł się też na aukcji, gdzie w tytule napisano dokładnie "Beaded Tan (Light Brown) and Green Penguin Suit". Trochę poetycko, bo "beaded tan", to "zroszony opalenizną", tak określali ten odcień jasnego brązu (beżowego), a samo "tan", to znaczy między innymi "opalony".

Mało kto zwraca uwagę na pewien istotny szczegół w tej wersji kostiumu, który go wyróżnia spośród pozostałych z tej serii. Mianowicie jako jedyny z całej serii ma rewers w kolorze przodu, tyłu i wierzchów rękawów, czyli rewers jest beżowy, a kołnierz zielony. W pozostałych kostiumach rewersy są zawsze w tych samych kolorach co kołnierze, czyli w kolorze boków kostiumów, spodów rękawów i mankietów. Chociaż podobno na tej samej zasadzie została wykonana druga wersja "Brown Two Toned Street Suit".

Niemniej krążyła opowieść, że i "Tan Green" był w dwóch wersjach, nie tylko biało-czarny. I jest takie jedno zdjęcie, które zdaje się tego dowodzić. Jedyna widoczna różnica w stosunku do znanego nam ze zdjęć "Tan Green Two Toned Street Suit", to rewers w kolorze zielonym, czyli w kolorze kołnierza, tak jak w pozostałych wersjach. Inny jest też pas. Zobaczcie zdjęcie z wersją, która jest w Australii!

"Tan Green Street Suit" jest najlepiej udokumentowanym kostiumem z całej czwórki, w sensie wiedzy o jego losach i wyglądu, a jednocześnie najgorzej udokumentowanym kostiumem jeśli chodzi o zdjęcia w nim Elvisa. No cóż, zawsze musi być jakieś "ale" ... I jest - zaledwie sześć zdjęć Elvisa w tym kostiumie, wszystkie z jednego dnia i miejsca. Być może są jeszcze inne, ale nie przypominam sobie bym widziała jakieś poza tymi, które tu załączyłam.

W 1976 roku w Las Vegas, Elvis wydał ten kostium oficerowi policji z Los Angeles w dressingroomie (garderobie) Hilton Hotel w Las Vegas, gdy ten przyszedł go tam odwiedzić. W opisie przedmiotu aukcyjnego czytamy:
"Elvis podarował garnitur swojemu osobistemu przyjacielowi Michaelowi McCowanowi w Las Vegas w Hilton Hotel*, kiedy go tam odwiedził. Elvis pozwolił McCowanowi wybrać garnitur, który chciał ze swojej ogromnej kolekcji wiszącej w jego garderobie, a McCowan wybrał ten ze względu na jego wspaniałe indiańskie koraliki".
* Czyli między 2 a 12 grudnia 1976 roku, podczas Sezonu 15 (ostatniego) Elvisa w Hilton Hotel w Las Vegas.

Michael McCowan wystawił kostium na sprzedaż w domu aukcyjnym Gotta Have Rock and Roll, gdzie został zlicytowany 6 sierpnia 2009 roku [dane aukcji: The Rock & Roll Pop Art Auction; Lot #142: Elvis Presley Owned and Worn Bill Belew I.C. Costume Beaded Tan (Light Brown) and Green “Penguin Suit"; This lot is closed for bidding. Bidding ended on 8/6/2009; Minimum Bid: $10,000.00; Final Bid: $45,960.00; Number Bids: 16; Auction closed on Thursday, August 6, 2009]. Sprzedano go za 45.960,- dolarów. Z kolei książce "Elvis Presley. Fashion for a King" (Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen, 2011) wspomniano o sprzedaży tego kostiumu podając datę 5 sierpnia 2009 roku i kwotę 55.152,- dolarów.

Do aukcji załączono również koraliki, które z niego odpadły, list LOA od Michaela McCowana oraz książkę „Remember Elvis” Joe Esposito, z jego podpisem (autografem), który był wówczas zaprzyjaźniony z Michaelem McCowanem, a także kwit ostatniego czyszczenia kostiumu, z numerem i oznaczeniem „E” (Elvis).

Mnie osobiście zaintrygował dopisek wielkimi literami na końcu opisu przedmiotu aukcyjnego, w którym czytamy:

"UWAGA: OPIS TEJ PARTII ZOSTAŁ ZMIENIONY W STOSUNKU DO WERSJI PRZEDSTAWIONEJ W KATALOGU".

Niestety nie ma obecnie dostępu do papierowego katalogu, więc nie można skonfrontować tych dwóch opisów, a z doświadczenia wiem, że warto. Nie da się zmienić tego co wydrukowane na papierze, ale da się majstrować w danych zaprezentowanych elektronicznie na internecie, w czym domy aukcyjne przodują. W nielicznych przypadkach, gdy udało mi się dotrzeć jednocześnie do wersji drukowanej, znalazłam wiele ciekawych rzeczy, które czasem wyjaśniały też pewne niespójności jakie pojawiały się w internecie na temat różnych artefaktów. Bardzo jestem ciekawa jak brzmiał pierwszy opis katalogowy przedmiotu (kostiumu "Tan Green Two Piece Street Suit"), skoro w tym drugim tak bardzo podkreślają, że to dwa różne opisy, dodając na końcu uwagę pisaną drukowanymi literami.

Kto kupił kostium na aukcji, trudno powiedzieć. Jeszcze dwa lata temu był w posiadaniu King Ransom Museum, ale w 2014 roku był wystawiany w The King's Castle Museum, na terenie Henry Parkes Centre, w Parkes (NSW), w Australii. I tutaj nie mogłam znaleźć ogniwa łączącego te dwa muzea, to znaczy panowie właściciele dobrze się znają (Bud Glass z The King's Ransom Museum i Greg Page z The King's Castle Museum), ale mi chodzi o transfer kostiumu "Tan Green Two Toned Street Suit". Krótko mówiąc nie mogłam ustalić, która z poniższych opcji jest prawdziwa:

1. Na aukcji w 2009 roku kostium zakupiło The King Ransom Museum, po kilku latach wypożyczyło go do The King's Castle Museum (gdzie był na pewno w 2014 roku, ale nie wiem od kiedy i do kiedy), po czym najpóźniej na początku 2018 roku* otrzymało go z powrotem?

2. Na aukcji w 2009 roku kostium zakupiło The King's Castle Museum, po czym między 2014 a 2018 rokiem odsprzedało je The King Ransom Museum?

* Wtedy Bud Glass poinformował, że są skłonni sprzedać kostium, a na swojej stronie opublikował kolaż, który tu załączyłam.

Aż nie przyjrzałam się zdjęciom dokładnie. Żadna! Ponieważ to dwa różne kostiumy! W USA (w King's Ransom Museum) jest druga wersja tego kostiumu, ta z beżowym rewersem, a w Australii (w King's Castle Museum) pierwsza wersja, ta z zielonym rewersem!

Jeśli chodzi o pierwszą wersję kostiumu (zielony rewers) być może dalej jest w King's Castle Museum w Australii, gdzie był w 2014 roku, ale nie widziałam jego późniejszych zdjęć. Jeśli chodzi o drugą wersję (beżowy rewers), ostatni ślad prowadzi do The King Ransom Museum. Niestety nie wiem czy kostium zmienił właściciela między 2018 a 2020 rokiem, gdyż w tych latach The King's Ransom Museum nie wystawia już na aukcjach, tylko rozmawia z potencjalnymi klientami indywidualnie i tak też dochodzi do transakcji, czyli nieoficjalnie.

Firma B & K Enterprises Costume Co. nigdy nie miała w swojej ofercie sprzedaży repliki "Green Street Suit", ani żadnego innego kostiumu z tej serii, ale ma ją w ofercie firma AJM (Ann Jumpsuit Maker), aczkolwiek moim zdaniem bardzo nietrafioną (patrz zdjęcie). Moje zastrzeżenia dotyczą wyłącznie koloru, a nie wykonania i dbałości o szczegóły, bo te są bez zarzutu.


*      *      *
*      *
*

Ex Post

Dodatkowe informacje (26 czerwca 2021 roku):

Obróżki na szyję, to nowy element kostiumów, wprowadzony dopiero w 1975 roku. Zgodnie ze szkicem projektowym każdy z kostiumów powinien mieć swoją własną obróżkę, ale czy rzeczywiście wszystkie powstały nie wiadomo.

Ponieważ kwestia obróżek to ciągle zawiła sprawa, nie do końca zbadana, odsyłam do postu "Obróżki i opaski - dodatkowe elementy kostiumów scenicznych Elvisa", gdzie możecie prześledzić to, co na ten temat udało mi się dotąd ustalić.

*
*      *
*      *      *

Szkic projektowy dla całej grupy kostiumów (w czterech kolorach) z serii "Two Toned Street Suit", ale Elvis nie miał tej wersji kolorystycznej jaką widzimy na szkicu

Replika kostiumu "Tan Green Two Toned Street Suit" z firmy AJM (Ann Jumpsuit Maker). Firma B & K Enterprises Costume Co., jak na razie nigdy nie zaproponowała replik kostiumów z tej serii

Repliki koszul jakie Elvis zakładał do kostiumu "Tan Green Two Toned Street Suit". Wszystkie pochodzą ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. Niestety nie mają w ofercie żółtej "puffy sleeves" więc musiałam załączyć dwie inne. Górna to fason, który prawdopodobnie ma na sobie Elvis na zdjęciach z fanami w Memphis (27 lipca 1975 roku), ale z materiału jaki widzimy na żółtej koszuli u dołu, czyli jedwabnej satyny

Oryginał "Tan Green Two Toned Street Suit" (między innymi tymi zdjęciami kostiumu zilustrowano na internecie przedmiot aukcyjny (ten kostium) w 2009 roku

Na tych zdjęciach możemy przyjrzeć się dokładnie pasowi, jego zdobieniu (wzorom, wisiorkom, frędzlom, koralikom itp.), a także strukturze materiału. Wzór na pasie i emblematach na rękawach został utworzony za pomocą haftu koralikowego

Zdjęcia z wystawy przedaukcyjnej, na której zaprezentowano przedmioty wystawiane na aukcji "The Rock & Roll Pop Art Auction", domu aukcyjnego Gotta Have Rock and Roll. Wystawę zorganizowano w Rock & Roll Hall of Fame Annex NYC w Nowym Yorku, a czynna była od 27 lipca 2009 roku. Poniżej zdjęcia metek firmowych z kostiumu (marynarki i spodni) oraz zrzut ekranu strony przedmiotu aukcyjnego (tak na wszelki wypadek, gdy już zniknie z internetu)

Kostium "Tan Green Street Suit" na ekspozycji w King Ransom Museum, które było i być może nadal jest jego właścicielem. Na drugim zdjęciu kolaż wykonany przez King Ransom Museum, o którym wspominałam wcześniej w tekście. A na samym dole plakietka wystawowa z opisem tego kostiumu w The King's Ransom Museum

Henry Parkes Centre, wystawa „The King's Castle” (Parkes, NSW, Australia)*. Jak pisze autorka zdjęcia (Kathy H.): "To jeden z garniturów Elvisa Presleya, który był główną atrakcją wystawy", kiedy ona tam była, 4 czerwca 2014 roku. Zwróćcie uwagę ne rewers! Jest zielony, a nie beżowy, czyli to pierwsza wersja tego kostiumu, a nie ta, którą znamy ze zdjęć na Elvisie i z King's Ransom Museum

* Więcej o Henry Parkes Centre i wystawie „The King's Castle” (w rzeczywistości to nie wystawa, tylko muzeum Elvisa Presleya, które już od wielu lat korzysta z przestrzeni wystawowej Henry Parkes Centre) w poście "What is what".

Elvis w kostiumie "Tan Green Two Toned Street Suit" - to jedyne znane mi zdjęcia. Zostały zrobione 27 lipca 1975 roku podczas spotkania z fanami w Memphis, ale nawet nie wiem gdzie, czy przed bramą Graceland, czy w innym miejscu

Elvis w kostiumie "Tan Green Two Toned Street Suit" - kolejne zdjęcie jakie udało mi się znaleźć. Gdzie i kiedy zrobione? - nie zostało opisane. W sumie to nawet nie mam pewności, że to "Tan Green Two Toned Street Suit", wskazuje na to jasny rewers, aczkolwiek wskazywano, że również "Brown" i być może "Blue" zostały wykonane z jasnym rewersem, choć nie znamy ich ze zdjęć, więc nie wiadomo na ile ta informacja jest prawdziwa

Na spotkaniu z Elvisem w Memphis, 27 lipca 1975 roku, była między innymi Laura i John Faro (nie wiem czy rodzeństwo, czy małżeństwo). Później napisali do jednej z gazet krótki artykuł relacjonując przebieg swojego spotkania z Elvisem (niestety też nie wiem, co to za tytuł prasowy, czy może tylko biuletyn dla fanów, nikt tego nigdzie nie wyjaśnia)

Elvis jedzie samochodem z Lindą Thompson. Zdjęcie to wszędzie jest opisywane jako Memphis (TN), sierpień 1975 roku, nawet w nazwie pliku ma właśnie taką datę, ale ... Znalazłam to samo zdjęcie, gdzie pokazano również jego tył, a tam pisze 28 lipca 1975 roku. Aczkolwiek mam pewne wątpliwości, gdyż na dole jest dopisek "Do Not Copy!", poczyniony takim samym cienkopisem, o takim samym wysyceniu czerni. W latach 70. tak nie pisano, bo nie było internetu i nie miało to sensu, zatem napis został zrobiony współcześnie, przed wrzuceniem zdjęcia do internetu, a jeśli tak, to pytanie na ile jest zgodny z faktami (zwłaszcza gdy w nazwie pliku jest inna data)?

Klip z King's Ransom Museum, na którym można obejrzeć kostium "Tan Green Two Toned Street Suit"


P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html