Strony

Pozostałe strony bloga

wtorek, 26 lipca 2016

Jumpsuit - Leo

Nazwa najczęściej spotykana:  White Leo Suit
Nazwa alternatywna:  White Zodiac Leo Suit
Inne nazwy:  nie
Linia / Seria:  Karate Style / Zodiac
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna(nie ustalono)
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z małym nacięciem, ale bez guzików; zdobiony haftami, kamieniami i ćwiekami oraz ornamentyką o tematyce astrologicznej z postacią lwa na torsie; spodnie poszerzane u dołu (być może z fałdą);
  • pasek - biały, szeroki, skórzany, zdobiony motywami astrologicznymi, podobnymi do tych jakimi pokryty jest jumpsuit; podwójna linia łańcuchów o identycznych oczkach, górna - złoto, dolna - brąz;
Ilość egzemplarzy:  przypuszczalnie jeden;
Chustki dla publiczności:  tak, lecz przewidziany kolor nie jest znany
Projekt i wykonanie Bill Bellew, firma IC Costume Co., Gene Doucette (reaktywacja), B & K Enterprises Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • nigdy nie używany przez Elvisa;

Opis:

W połowie lat siedemdziesiątych Elvis miał już serdecznie dość ignorowania latami swoich dyspozycji dotyczących przygotowania tournee po Europie, przez Toma Parkera (menadżera). W końcu postawił Colonelowi kategoryczne ultimatum - albo trasa koncertowa po Europie, albo się rozstajemy. Colonel czując, że już dłużej nie może stosować uników musiał wreszcie przedstawić Elvisowi coś sensownego i konkretnego. I z pewnością to uczynił, bo na jednej z konferencji Elvis wyraźnie podekscytowany z całą pewnością i przekonaniem mówił o przygotowywanej trasie koncertowej po Europie. Jednak Parkerowi znowu udało się namącić i przeciągnąć sprawę o kolejne dwa lata. Niemniej rok 1978 był tym, który miał upłynąć na koncertowaniu Presleya głównie poza Stanami Zjednoczonymi. Tournee faktycznie było przygotowywane.

W związku z tym przystąpiono również do projektowania nowych jumpsuitów. Tak powstała między innymi seria "Zodiac", a jumpsuit "White Leo Suit", jest jednym z tej kolekcji.

Niestety nie wiemy ile fizycznie kostiumów serii "Zodiac" faktycznie powstało i czy w ogóle, ani tego ile zostało już zaprojektowanych z całej dwunastki.

Niemniej pojawiły się głosy, że ten kostium, "White Leo Suit", mógł powstać jeszcze za życia Elvisa, jako pilotażowy tej serii. Być może, ale wtedy należy się zastanowić dlaczego nie trafił do Graceland. Ponoć po śmierci Elvisa, Graceland upomniało się w IC Costume Co. o wszystkie stroje i pasy Elvisa, które u nich były. Zarówno te w naprawie, jak i nowe oraz wszystkie zaczęte, będące dopiero w fazie tworzenia.

Być może faktycznie jakiś "White Leo Suit" powstał jeszcze za życia Elvisa, ale z całą pewnością nie ten egzemplarz, który widać na modelu. Po pierwsze dlatego, że został uszyty maszynowo, co akurat nie jest dobrze widoczne na zdjęciach w mniejszym rozmiarze. Po drugie, ma wszytą metkę firmy B & K Enterprises Costume Co., a nie  IC Costume Co., chociaż jest na nią wystylizowana. W zasadzie nawet identyczna graficznie. Dodam, że nie jest to standardowa metka firmowa B & K Enterprises Costume Co. Z tego co pamiętam mieli ich dotąd dwa rodzaje, ale od ponad dwudziestu lat używana jest ta z maskami weneckimi (akurat nie mogę znaleźć jej zdjęcia, żeby dołączyć).

Porównanie metek firmy IC Costume Co. i B & K Enterprises Costume Co. Po lewej metka firmy B & K Enterprises Costume Co. stylizowana na metkę firmy IC Costume Co., a po prawej oryginalna metka firmy IC Costume Co. Billa Belewa

Znalazłam. Metka firmowa firmy B & K Enterprises Costume Co., z maskami weneckimi, która już lata temu zastąpiła tę stylizowaną na metkę firmy IC Costume Co. Billa Belewa

Inicjatorem powstania tej serii kostiumów zodiakalnych z pewnością był Elvis, który interesował się wszechświatem (w tym astronomią), a także astrologią i dziedzinami pokrewnymi do niej. 
 
Niestety nie widać, czy przewidziano fałdę, a jeśli tak to w jakim kolorze. Nowością w tym kostiumie z całą pewnością są zdobienia. Chodzi mi dokładnie o małe (drobne) kamienie i metalowe napy, które pokrywają całą jego przestrzeń, nawet pośladki i wewnętrzną stronę nogawek, czego wcześniej nie praktykowano.

W przypadku całej grupy nowych jumpsuitów zaprojektowanych dla Elvisa jest pewna rozbieżność w informacjach. Po prostu nie do końca jednoznacznie dookreślono, które z nich przewidziano tylko na tournee po Europie, a które na występy w USA pod koniec roku 1977 i na rok 1978. Przypuszczalnie na tym etapie (tuż przed śmiercią Elvisa, gdy wszystko było dopiero w fazie projektów i wytwarzania) takiego ścisłego rozgraniczenia jeszcze nie było. W każdym razie nie do wszystkich kostiumów, bo niektóre z nich były robione od razu z myślą o turnee poza krajem.

Obecnie wiemy, że firma B & K Enterprises Costume Co., nosi się z zamiarem realizacji tych projektów i sprzedaży kostiumów w swoim sklepie dla fanów, interpersonatorów i kolekcjonerów. Od kilku miesięcy "White Zodiac Leo Suit" jest już do kupienia w sklepie firmowym za 4.100,- dolarów. Za ten jumpsuit, to nie jest wygórowana cena, zważywszy na ilość zdobień, choć oczywiście w tym przypadku na pewno nie użyto prawdziwych kamieni i kruszców, jakby to było, gdyby kostium przygotowywano dla Elvisa. Również hafty wydają się być (przynajmniej w większości) maszynowe. 

Projekt Gene Doucette'a jumpsuitu "White Leo Suit", jaki przygotował dla Elvisa w ramach serii "Zodiac Suits"

Prezentowany przez modela jumpsuit "White Zodiac Leo Suit", wykonany na podstawie projektu jaki przygotowano dla Elvisa


4 komentarze:

  1. Kunsztownie wykonany kostium, szkoda, że nie prezentuje go Elvis, tylko jego podróbka.

    OdpowiedzUsuń
  2. No właśnie. Myślę, że Elvis wyglądałby w nim super.

    OdpowiedzUsuń
  3. Już sobie wyobrażam, jaki ciężki musiał być żakiet przez te ozdoby. Pas z tymi dodatkami też nie był lekki.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html