Strony

Pozostałe strony bloga

czwartek, 26 września 2019

Jumpsuit - Pharao

Nazwa najczęściej spotykana White Pharao Suit
Nazwa alternatywna:  White Today Suit
Inne nazwy:  White Egyptian Suit
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  żółta
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi białym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; tors kostiumu (z przodu i z tyłu), rękawy i boki (od linii bioder po fałdę) pokryte wzorem utworzonym ze złotych nap stożkowych o podstawie trójkąta, kwadratu i koła, nawiązującym do egipskiego ubioru starożytnych klas wyższych; w dole nogawek fałdy w kolorze żółtym; kołnierz napoleoński zdobiony;
  • pasek I - biały, szeroki, skórzany, nabijany takimi samymi złotymi ćwiekami jak kostium; cztery duże złote elementy na pasie plus jeden na jego klamrze; reszta powierzchni pokryta ćwiekami i kamieniami; dwa rzędy złotych łańcuchów; 
  • pasek II - biały, szeroki, skórzany od kostiumu "White Stone Flame Suit";
  • pasek III - biały, szeroki, skórzany od kostiumu "White Stone Nail Studded Suit"; 
  • peleryna - biała z żółtą podbitką; zdobiona takimi samymi elementami jak kostium;
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, żółte (być może także inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • 26 stycznia 1973 roku, o godzinie 22:15 (Opening Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);   
  • 10 lutego 1973 roku, o godzinie 20:30 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 17 lutego 1973 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 29 kwietnia 1973 roku, o godzinie 20:00, Seattle Center Arena, Seattle WA (pas "White Red Stone Flame Belt"); 
  • 22 czerwca 1973 roku, o godzinie 20:30, Nassau Veteran Coliseum, Uniondale NY (pas "White Red Stone Flame Belt");
  • 26 czerwca 1973 roku, o godzinie 20:30, Civic Center Arena, Pittsburgh PA (pas "White Nail Studded Belt");
  • 3 lipca 1973, o godzinie 20:30, Omni Coliseum, Atlanta GA (pas "White Red Stone Flame Belt") (patrz opis);
  • 21 sierpnia 1974 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas) (patrz opis); 
  • podczas innych koncertów Sezonu 8 (od 26 stycznia do 23 lutego 1973 roku) w Hlton Hotel, Las Vegas NV (dokładne daty nieznane);
  • w Sezonie 2 (od 4 do 20 maja 1973 roku) w Sahara Hotel, Lake Tahoe NV (dokładne daty nie są znane); 
  • inne - patrz opis;

Opis:

Jumpsuit "White Pharao Suit" miał swoją premierę 26 stycznia 1973 roku, podczas koncertu otwarcia Sezonu 8 (od 26 stycznia do 23 lutego 1973 roku), o godzinie 22:15 w Hilton Hotel w Las Vegas (NV). 

Nazwy, największa zmora garderoby scenicznej Elvisa. "Pharao", ponieważ zdobienie nawiązuje do ubioru faraonów i takie samo skojarzenie mieli fani. Z tego samego powodu "Egyptian", jako nazwa alternatywna, co w przypadku tego kostiumu nie budzi zastrzeżeń, ponieważ faraonowie mieszkali w Egipcie. We wzorze wyraźnie zaakcentowano również trzy cechy charakterystyczne dla ubioru klas wyższych starożytnego Egiptu. W zdobieniu ramion obręcze (zwykle ze złota i drogich kamieni), zdobne peruki, których przedłużane fragmenty opadały na ramiona, piersi i plecy oraz bransolety na rękach umieszczane powyżej łokcia. W starożytnym Egipcie golono głowy (mężczyźni i kobiety), a potem zakładano na nie gęste peruki bogato zdobione złotem i klejnotami, czasem od nadmiaru tych zdobień bardziej przypominały hełmy niż peruki (patrz zdjęcie na końcu, z freskami i papirusami).

Z kolei nazwa "Today", ponieważ taki tytuł nosiła płyta, na której okładce umieszczono zdjęcie Elvisa w tym kostiumie.

Oprócz jumpsuitu "White Thunderbird Suit", "White Pharao Suit" jest drugim, na którym przeważają kamienie nieprzeźroczyste. Teoretycznie jest jeszcze "White Aloha Suit", ale na nim było równie dużo przeźroczystych kamieni i "White Blue Waterfall Suit", na którym kamienie "udawały" przemalowane ćwieki.

W związku z tym chciałabym zwrócić uwagę na jego zdobienia. Zostały wykonane między innymi z użyciem korali, turkusów i złotych nap stożkowych o podstawie koła, trójkąta i kwadratu. Lecz to nie jedyny jumpsuit, na którym je wykorzystano. Te same napy i kamienie, prawdopodobnie pochodzące z tej samej dostawy, zastosowano również do zdobienia jumpsuitu "White Thunderbird Suit". Dlatego bardzo często przy rozpoznawaniu kostiumu na zdjęciach oba jumpsuity są ze sobą mylone.

Po lewej góra przodu oryginału jumpsuitu "White Pharao Suit", a po prawej "White Thunderbird Suit". Jak widać, do zdobienia obu kostiumów w większości użyto tych samych elementów (turkusów, korali, złotych nap stożkowych o różnych podstawach)  

Strona elvisconcerts.com podaje koncert z 21 sierpnia 1974 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas), ale nie dołącza zdjęć. Ponieważ zarówno ten kostium jak i "White Inca Gold Leaf Suit" funkcjonują też pod nazwą "White Egyptian Suit", być może tego dnia Elvis wystąpił jednak w tym drugim jumpsuicie? Kostium "White Inca Gold Leaf Suit" był noszony właśnie w 1974 roku. Dziwnym wydaje się jednorazowy występ w jumpsuicie, który odstawił do szafy już rok wcześniej. Natomiast jeśli to nie jest pomyłka wynikająca z tych samych nazw dwóch różnych kostiumów i rzecz polega na fakcie, to prawdopodobnie nosił go także podczas innych koncertów w tym okresie. Wtedy w grę wchodziłyby również:
  • Sezon 9 (od 6 sierpnia do 3 września 1973 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas NV;
  • Sezon 10 (od 26 stycznia do 9 lutego 1974 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas NV;
  • Sezon 3 (od 16 do 27 maja 1974) w Sahara Hotel w Lake Tahoe NV;
W zasadzie te trzy, bo z pozostałych tras z przedziału czasowego od ostatniej znanej daty występu Elvisa w "White Pharao Suit" z pierwszego okresu użytkowania kostiumu, czyli 3 lipca 1973 roku, do koncertu w dniu 21 sierpnia 1974 roku, stroje są znane.

Niejasną sytuację mamy też w przypadku koncertu z 3 lipca 1973 roku, o godzinie 20:30. Strona elvisconcerts.com podaje "White Pharao Suit". Ostatnio dołączyli też dwa zdjęcia rzekomo z tego koncertu, autorstwa Lindy Helms, co sugeruje, że mają tę informację od osoby, która była na tym koncercie. Tymczasem w kilku innych źródłach można przeczytać, iż koncert z 3 lipca 1973 roku, o godzinie 20:30, był ostatnim, podczas którego Elvis założył tę charakterystyczną pelerynę "White Topaz Stone Cape" ("White Lava Cape") wraz z kostiumem o tej samej nazwie, do którego była dedykowana. Wcześniej źródła wskazywały kostium "White Pharo Suit" z pasem "White Stone Flame Belt" dla tego koncertu (w tym również rosyjska elsey.narod.ru i elvisconcerts.com). 
 
Datę 10 lutego 1973 roku, koncert Dinner Show, znamy z relacji Rexa Martina, który na nim był, opublikowaną w "Elvis News Service Weekly" (Issue 94, February 1973):
"Wielki biały kombinezon, z efektem półkolistego wzoru z przodu i z tyłu ramion, w czerwone, złote,  niebieskie i turkusowe ćwieki o różnych rozmiarach, z wzorami z nich w dół z przodu, po obu stronach dekoltu, a także po bokach kombinezonu, do plis, które są odwrócone w kolorze żółtym".
Elvis nosił ten kostium aż z trzema pasami. Z oryginalnym do niego dedykowanym, przynajmniej raz z pasem od jumpsuitu "White Stone Nail Studded Suit" i kilka razy z pasem od "White Stone Flame Suit". Co skłoniło Elvisa do założenia pasa od "White Stone Nail Studded Suit", nie wiem, moim zdaniem on zwyczajnie nie pasował do jumpsuitu "White Pharao Suit". Natomiast pas od "White Stone Flame Suit" już bardziej, ponieważ w zdobieniu na jumpsuicie "White Pharao Suit" oprócz matowych kamieni (turkusów i korali) wykorzystano trochę topazów i resztkę przeźroczystych czerwonych kamieni z zielono-niebieskim poblaskiem, z których utworzono wzór na "White Stone Flame Suit".

Z kolei pas "White Pharao Belt" Elvis zakładał jeszcze do jumpsuitu "White Stone Nail Studded Suit". To też rzecz warta podkreślenia, ponieważ to jedyny przypadek kiedy pas od pierwszego kostiumu był noszony z drugim, a ten od drugiego z pierwszym. Czyli wymiana krzyżowa (wzajemna). Oczywiście nie można wykluczyć innych takich roszad, ale dotąd ta jest jedyna jaką znamy.

Jumpsuit "White Pharao Suit" prawdopodobnie nadal stanowi własność Graceland. Aczkolwiek wydaje się, że jego losy są łudząco podobne do jumpsuitu "White Inca Gold Leaf Suit", ponieważ oba były eksponowane na tych samych wystawach. Niemniej kostium "White Pharao Suit" mogliśmy widzieć nieco częściej. Pojawił się też na drugiej wystawie londyńskiej (od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku). Dwukrotnie był też w Brazylii, na wystawach w 2012 i w 2013 roku (czytaj opis pod zdjęciami z brazylijskich wystaw).

Co się tyczy pasa, nie wiem na pewno. Znalazłam dwa zdjęcia. Jedno zostało opisane jako wystawa w Las Vegas, czyli może chodzić o "Elvis: The Exhibition" w Westgate Hotel (dawany International, potem Hilton). Miała to być stała ekspozycja (otwarto ją 23 kwietnia 2015 roku), ale poszło o pieniądze i wystawę zamknięto jeszcze przed upływem roku (nie działa od marca 2016 roku), a EPE pozwała hotel do sądu, ponieważ ten nie chciał oddać 350 artefaktów (obiektów wystawowych), które się na niej wcześniej znajdowały (w charakterze eksponatów). Więcej o tym w "What is what?", pod hasłem o tytule wystawy.

Natomiast drugie wskazuje, że pas ten jest w małym prywatnym muzeum, należącym do Petera Elvisa Bleeze, mieszczącym się w miejscowości Whyalla w stanie Południowa Australia, w Australii. Niestety nie wiem, które z nich (zdjęć) zostało wykonane jako ostatnie, zatem gdzie obecnie jest ten pas. Może jeszcze w innym miejscu.
 
Tematyka egipska była Elvisowi bardzo bliska i to nie tylko dlatego, że interesował się starożytnymi kulturami i religiami. Elvis miał różne wspomnienia z poprzednich wcieleń, które prowadziły do Egiptu. Różnie można się na to zapatrywać, zwłaszcza jeśli ktoś nie wierzy w reinkarnację. Niemniej doznałam szoku, kiedy przeczytałam, co Elvis o piramidach powiedział swojej przyjaciółce Wandzie June Hill, będącej jednocześnie jednym z jego interlokutorów "od spraw dziwnych", czyli w takich dziedzinach, które w oficjalnym nurcie naukowym wciąż są kwestionowane, ale o tym będzie w poście "Zjawiska paranormalne w życiu Elvisa" (aktualnie w przygotowaniu). Niemniej w latach 70. Elvis udał się do Fundacji Edgara Cayce'a (Edgar Cayce's Association for Research and Enlightenment), która istnieje do dziś, gdzie zbadano jego przeszłość, tą z poprzednich wcieleń. Dotarłam do tego materiału. W omówieniu autor napisał między innymi:
"Elvis miał silne wspomnienia z inkarnacji w Egipcie. Elvis miał czytanie z poprzedniego życia w Fundacji Edgara Cayce'a, w którym potwierdzili również jego poprzednie egipskie wcielenia, mówiąc, że to nie przypadek, że jego dom znajdował się w „Memphis”, mieście, którego nazwa pochodzi od starożytnego Memphis w Egipcie".
Fundacja Edgara Cayce'a* zajmuje się i zajmowała się takimi rzeczami jak starożytne tajemnice (czyli wiedza o czasach minionych pochodząca ze wspomnień z poprzednich wcieleń, jasnowidzenia, hipnozy, transu), zdrowie holistyczne (leczenie ciała, duszy i umysłu), rozwój duchowy Cayce uważał, że modlitwa mówi do Boga, podczas gdy medytacja jest słuchaniem Boga).

* Edgar Cayce (18 marca 1877 - 3 stycznia 1945) - amerykański mistyk, który twierdził, że posiada zdolności jasnowidza i uzdrowiciela duchowego. Nazywany też „Śpiącym Prorokiem”, ponieważ stawiał trafne diagnozy medyczne podczas hipnozy. Polecam chociaż przeczytać krótką notkę biograficzną na Wikipedii.

Replikę tego kostiumu można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., gdzie wersja podstawowa (jumpsuit + pas) kosztuje 3.900,- dolarów, a w wersja z peleryną 4.875,- dolarów.

*      *      *
*      *
*

Ex Post 

Ostatnie ustalenia  (17 września 2020 roku):

Jak pas trafił od Elvisa w ręce prywatne, nadal nie wiem. Udało mi się ustalić, że został zlicytowany na aukcji "The Elvis Presley Museum Collection June 18 i 19, 1994 in Las Vegas, San Francicisco i Los Angeles. Butterfield i Butterfield". Zatem przez jakiś czas musiał należeć do Jimmy'ego Velveta, bo to jego zbiory wtedy licytowano.

Zdjęcie okładki katalogu do aukcji "The Elvis Presley Museum Collection June 18 i 19, 1994 in Las Vegas, San Francicisco i Los Angeles. Butterfield i Butterfield" oraz strony, na której został w nim zaprezentowany. Udało mi się też dotrzeć do strony katalogu aukcji z 1994 roku, gdzie pas ten został zaprezentowany (zdjęcia powyżej). Zdjęcie oryginału pasa, to na granatowym suknie, które zamieściłam wcześniej, pochodzi z katalogu aukcji aukcji "The Elvis Presley Museum Collection June 18 i 19, 1994 in Las Vegas, San Francicisco i Los Angeles. Butterfield i Butterfield" i faktycznie zostało wykonane w Las Vegas, ale nie podczas tej wystawy z 2015 roku, tylko w trakcie przygotowywania katalogu do aukcji w 1994 roku, w Butterfield & Butterfield. Natomiast to drugie, gdzie pas jest zapięty, pochodzi z Elvis Presley Museum w miejscowości Whyalla (SA) w Australii.

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "White Pharao Suit" i pasa do niego dedykowanego, jakie można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika peleryny do jumpsuitu "White Pharao Suit", jaką można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Oryginalna peleryna dedykowana do jumpsuitu "White Pharao Suit" (tutaj zdjęcie na Elvisie)

Oryginalny pas do jumpsuitu "White Pharao Suit" eksponowany na wystawach. Pierwsze zdjęcie to Elvis Presley Museum w Whylla w Australii, a drugie zrobiono w Las Vegas, w Butterfield & Butterfield w 1994 roku, kiedy przygotowywano katalog do aukcji "The Elvis Presley Museum Collection June 18 i 19, 1994 in Las Vegas, San Francisco i Los Angeles. Butterfield i Butterfield". Wykorzystano je do ilustracji przedmiotu aukcyjnego właśnie w tym katalogu


Oryginalny pas od jumpsuitu "White Stone Nail Studded Suit", który Elvis założył również do jumpsuitu "White Pharao Suit" podczas występów na scenie

Oryginalny pas od jumpsuitu "White Stone Flame Suit", który Elvis założył również do jumpsuitu "White Pharao Suit" podczas występów na scenie

Oryginalna peleryna do jumpsuitu "White Pharao Suit" prezentowana samodzielnie na różnych wystawach organizowanych przez Graceland

Jumpsuit "White Pharao Suit" na wystawach. Na pierwszym zdjęciu możemy sobie porównać jumpsuit "White Inca Gold Leaf Suit" Gene Doucette'a z 1974 roku i jumpsuit "White Pharao Suit" Billa Belewa z 1973 roku. A kilka przedostatnich zdjęć, to druga wystawa londyńska (trwająca od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku)

Jumpsuit "White Pharao Suit" na drugiej wystawie londyńskiej (która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku). Prezentacja filmowa, zrobiona przez jakiegoś fana

Pierwsze trzy zdjęcia zostały zrobione na wystawie "Elvis Experience Brasil 2012", która trwała od 9 maja 2012 do 2 grudnia 2012, w budynku Shopping Eldorado, w Sao Paulo. Ostatnie zdjęcie zostało zrobione na wystawie zatytułowanej „Elvis ExperienceBrasil 2013, która trwała od 16 maja do 2 lipca 2013 roku. Klip także Została zorganizowana w Barra Shopping Sul (obiekt handlowy przy ulicy Av. Diário de Notícias 300, w dzielnicy Cristal) w Porto Alegre (Brazylia)


Zdjęcia oryginalnego pasa do jumpsuitu "White Pharao Suit" na ekspozycjach wystawowych. Pierwsze zdjęcie opisano jako wystawa Graceland w Las Vegas (prawdopodobnie chodzi o "Elvis: The Exposition at Westgate Hotel", która trwała od 23 kwietnia 2015 roku do marca 2016 roku), aczkolwiek mam wątpliwości czy to rzeczywiście Las Vegas, ponieważ widoczny zza gabloty kawałek podłogi łudząco przypomina tą z ekspozycji w Australii. Drugie jako Elvis Presley Museum w miejscowości Whyalla w Australii (patrz opis na zdjęciu)

Elvis w jumpsuicie "White Pharao Suit" poza sceną. Elvis siedzi już w samochodzie po koncercie, 3 lipca 1973 roku, w Omni Coliseum, w Atlancie (GA)

Elvis w jumpsuicie "White Pharao Suit" poza sceną. Zdjęciach zrobiono 3 lipca 1973 roku, przed koncertem w Omni Coliseum, w Atlancie (GA). Co do tych zdjęć są wątpliwości natury merytorycznej, ponieważ często są opisywane jako zdjęcia ze spotkania Elvisa z rockową grupą Led Zeppelin, z którą pierwszy raz rzekomo spotkał się już w 1973 roku. Natomiast zdecydowana większość źródeł podaje (co nie oznacza, że akurat mają rację), że do pierwszego spotkania doszło dopiero 11 maja 1974 roku po koncercie Elvisa (był wtedy ubrany w "White American Eagle Suit"). W jednym ze źródeł zdjęcia te opisano jako "rok przed spotkaniem z Led Zeppelin" i pewnie stąd wziął się ten błąd. Poza tym nie wiem dlaczego akurat tymi zdjęciami ilustruje się teksty o spotkaniu Elvisa z Led Zeppelin, skoro nie był to nawet ten sam obiekt. Niemniej grupa Led Zeppelin była już kilka razy wcześniej na koncertach Elvisa, pierwszy raz 26 sierpnia 1969 roku w Hilton Hotel w Las Vegas. Jeśli chodzi o ostatnie zdjęcie, to nie wiem kto na nim jest (być może jakiś fan z córką), ani kiedy zostało zrobione

Elvis w jumpsuicie "White Pharao Suit" poza sceną. Nancy Anderson wręcza Elvisowi "1973 Photoplay Editors Award" (nagrodę redaktorów Fotoplay 1973) w Lake Tahoe w maju 1973 roku

Elvis w jumpsuicie "White Pharao Suit" poza sceną. Jeśli chodzi o to zdjęcie, to nie wiem kto na nim jest (być może jakiś fan z córką), ani kiedy zostało zrobione

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Pharao Suit", bez pasa, ale w oryginalnej pelerynie

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Pharao Suit", bez pasa i bez peleryny

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Pharao Suit", oryginalnym pasie do niego dedykowanym oraz w oryginalnej pelerynie

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Pharao Suit" oraz oryginalnym pasie do niego dedykowanym, ale bez peleryny

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Pharao Suit", pasie "White Stone Flame Belt" (od kostiumu o tej samej nazwie) oraz w oryginalnej pelerynie

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Pharao Suit", pasie "White Stone Flame Belt" (od kostiumu o tej samej nazwie) i bez peleryny

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Pharao Suit", pasie "White Stone Nail Studded Belt" (od kostiumu o tej samej nazwie) i bez peleryny

W 2007 roku EPE wydała książeczkę "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007), w której zaprezentowano niektóre jumpsuity Elvisa, jakie wcześniej pokazywano na wystawie "Elvis Jumpsuits All Access". Wśród nich znalazł się również "White Pharao Suit" (pod inną swoją nazwą "Today")

Przykładowe okładki wydawnictw muzycznych, na których pojawiło się zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Pharao Suit"

Na tych zdjęciach fresków i papirusów znajdziecie wszystkie wymienione w treści postu elementy charakterystyczne dla ubioru faraonów i klasy wyższej starożytnego Egiptu. Czarno-białe zdjęcie, to z polskiego filmu "Faraon"

Dziesięciominutowy klip, całkiem dobrej jakości, z wystawy "Elvis Experience Brasil 2012", na której zaprezentowano również i ten jumpsuit

Klip z taśmy 8mm, nie najgorszej jakości, na którym możemy zobaczyć Elvisa w kilku piosenkach na scenie, ubranego w jumpsuit "White Parao Suit". Koncert z 17 lutego 1973 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel w Las Vegas

Klip z taśmy 8mm, nie najgorszej jakości, na którym możemy zobaczyć Elvisa w kilku piosenkach na scenie, ubranego w jumpsuit "White Parao Suit". Koncert z 29 kwietnia 1973 roku, o godzinie 20:15 (Midnight Show), w Hilton Hotel w Las Vegas

P. S.

Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w rzeczywistym, większym rozmiarze.


6 komentarzy:

  1. Co do 74 roku moim zdaniem to pomylka.
    Co do LED zeppelin to napewno 11.05.1974 LA.
    Jeszcze mnie zastanawia czy to zdjęcie w aucie to napewno 3.07.73. wygląda zupełnie inaczej niż przed koncertem.
    I jedno masz takie zdjęcie jak z tyłu widać jego pelerynę. Próbuje to rozkminic ale chyba on schodzi z estrady bo fani są tak blisko .. aż dziwne że nie było innego zejścia że sceny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiesz, może to być 1974 rok, ale też mam wątpliwości. Znów chyba mści się nazywanie tą samą nazwą różnych kostiumów.

    Led Zeppelin, tak pierwsze ich spotkanie większość podaje 11.05.1974. Niemniej w kilku źródłach spotkałam info, że spotkali się już w 1973 roku, ale na takiej zasadzie jak Elvis spotykał się z innymi fanami po koncercie. Czyli, że trafili do garderoby z całą grupą fanów i nie rozmawiali wtedy z Elvisem. W 1974 roku spotkanie trwało półtorej godziny i nie było innych fanów wtedy.

    Co do zdjęcia w aucie ... Też mi sie wydawało, że w aucie ma krótsze włosy i to nie może być ten sam dzień, ale spójrz na biżuterię (na szyi i na palcach). W aucie miał mokre włosy, mógł ręcznikiem zaczesać je do tyłu przy wycieraniu, co sprawiało wrażenie, że ma ich mniej i są krótsze.

    Jeśli mówisz o tym co ludzie klaszczą, a jego asekuruje ochrona, to tak, to jest jak schodzi po koncercie, ale nie wiem jaki to dzień.

    OdpowiedzUsuń
  3. Boski Faraon Elvis:-) Przepiękny jumpsuit! Podziwiam artystę,to musiało kosztować wiele wysiłku takiego dosłownie fizycznego- jak się patrzy na takie bogato zdobione kostiumy, to prawie się czuje ich wagę,( duzo bardziej statycznie nie byloby lekko,)a przecież szaleć Elvis potrafił,że hej! MAGICZNA OSOBOWOSC W ZYWIOLE PIĘKNA !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osadzić w materiale tyle kamieni, to z pewnością kilka dni pracy.

      Tak, Elvis miał co dźwigać. :)

      Usuń
  4. Niebywale jak ten strój mylą...nawet słyszałem że na bicentennial suit tak mówili.
    Co do fotki w samochodzie wydaje mi się że był poprostu szczuplejszy. Ale mogłem też pomylić podobna z czerwca tyle że tam nie był na tournee tylko w prywatnym stroju. Nie mniej jeśli chodzi o Vegas napewno było tego bardzo dużo. Apropo koncertu ... Ta fotka z elvisem schodzącym że sceny pochodzi chyba z uniindale ale muszę znaleźć dowód bo mogę się mylić.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dlatego jestem tak przewrażliwiona na punkcie nazw. Wszystko jest jeszcze OK, gdy jest jakieś zdjęcie, ale gdy czytasz czysty tekst bez zdjęć, to nie zawsze możesz być pewnym, o który kostium właściwie chodzi.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html