Strony

Pozostałe strony bloga

wtorek, 20 sierpnia 2019

Jumpsuit - Ribbed

Nazwa najczęściej spotykana:  White Ribbed Suit
Nazwa alternatywna:  White Lace Ribbed Suit
Inne nazwy:  White Lace Suit,  White Ribs Suit, White Laced Chain Suit
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  biała

Części kompletu: 1
Ilość elementów: 2
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami pokrytymi białym materiałem, po trzy z każdej ze strony rozcięcia; w rozcięciu na torsie, na spodach rękawów i na bokach kostiumu (od pach pod fałdę) znajdują się dwa rzędy złotych nap tunelowy, przez które przewleczono krzyżowo złoty łańcuszek; kołnierz napoleoński, bez zdobienia; białe fałdy w nogawkach;
  • pasek - biało-złota makrama, z długimi frędzlami na obu końcach; nazwa "Zig Zag Gold Macrame";
Ilość egzemplarzy:  jeden
Chustki dla publiczności:  białe, złote, czerwoneniebieskie (patrz opis);
Projekt i wykonanie Bill Bellew, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 28 lutego 1970 roku, o godzinie 14:00, na Houston Astrodome, w Houston, TX (błędne wskazanie - parz opis)
  • 11 listopada 1970 roku, o godzinie 20:30, w Memorial Coliseum, Portland, OR;
  • 16 listopada 1970 roku, o godzinie 20:30, w Fair Ground Arena, Oklahoma City, OK;
  • prawdopodobnie w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku) w International Hotel, Las Vegas, NV (konkretne daty nie są znane);

Opis:

Znamy zaledwie dwie konkretne daty występów Elvisa w "White Ribbed Suit". Obie listopadowe, w ramach On Tour 3 (od 10 do 17 listopada 1970 roku). Lecz Elvis najprawdopodobniej wystąpił w tym kostiumie już w ramach letniego sezonu w International Hotel w Las Vegas (Sezon 3, od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku), jednak nie znamy żadnej dokładnej daty.

Swego czasu wiele źródeł wykazywało ten jumpsuit przy koncercie z 28 lutego 1970 roku, o godzinie 14:00, na Houston Astrodome, w Houston (TX), w ramach On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku). Jednak czas zweryfikował te informacje - odsyłam do suplementu na końcu postu. Nie wydaje się to nawet możliwe, ponieważ wiele wskazuje, że Elvis wtedy jeszcze nie miał "White Ribbed Suit", ten pojawił się dopiero w kolejnej puli kostiumów, obok między innymi: "White Chain Suit", "White Red Ladder Suit", "White Concho Suit", "White Apache Suit", "White Metal Eye Suit".

Co ciekawe są źródła, które lokują "White Ribbed Suit" już w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku) w International Hotel w Las Vegas. W jednym z nich możemy przeczytać:
"Wierzymy również, że nosił ten prosty, ale piękny kombinezon w Las Vegas w styczniu / lutym 1971 roku."
Faktem jest, że z Sezonu 2 w International Hotel w Las Vegas znamy niewiele kostiumów, ale powyższa informacja nie wydaje mi się prawdziwa. Elvis nosił wtedy kostiumy z wcześniejszej partii, aczkolwiek trzeba uczciwie przyznać, że nie ma pewności, czy "White Ribbed Suit" znalazł się w pierwszej, czy w drugiej puli kostiumów przygotowanych na 1970 rok. Po prostu tak przyjęto opierając się wyłącznie na domniemaniu, bazującym na dwóch znanych datach koncertów (z końca roku).

W zasadzie nie wiemy jaki pas był dedykowany do tego jumpsuitu. Czasami wskazuje się na "White Chain Belt" - białą makramę z łańcuszkami, którą Elvis nosił na scenie do "White Chain Suit", ale nie ma żadnego zdjęcia Elvisa w "White Ribbed Suit" i tymże pasie. Na wszystkich zdjęciach jakie znamy ze sceny, Elvis jest w makramie "Zig Zag Gold Macrame Belt", dedykowanej do jumpsuitu "Wite Macrame Collar Suit". Niektóre źródła podają wprost jakoby nie zaprojektowano do tego kostiumu żadnego pasa.

Mówi się o białych i złotych chusteczkach dla publiczności, tymczasem nie ma ani jednego zdjęcia Elvisa w tym kostiumie i jakiejkolwiek chusteczce. To też ciekawe, ponieważ w zasadzie był to już okres, w którym chusteczki dla publiczności były na porządku dziennym. W ogóle nie ma zbyt wiele zdjęć Elvisa w "White Ribbed Suit", więc może to jest tego przyczyna. Z kolei przynajmniej w jednym z materiałów znalazłam też taką informację:
"Elvis nosił ten kombinezon w Portland w stanie Oregon, 11 listopada 1970 roku, wraz z czerwonym szalikiem, a zespół TCB nosił białe stroje. Później, 16 listopada w Oklahomie, razem z niebieskim szalikiem, a zespół TCB Band wystąpił w czarnych kostiumach". 
Przejdźmy do nazw. W wielu źródłach kostium ten nazywany jest błędnie "White Lace Suit" (między innymi na stronie www.elvisconcerts.com, wielka szkoda, bo to jedna z lepszych stron i chyba jedyna, która wykazuje kostiumy przy koncertach). Absolutnie nie należy używać tej nazwy, ponieważ jest ona zarezerwowana do innego kostiumu tak nazywanego - "White Lace Suit" lub "White Lace Plain Suit" - a jeśli już zbyt przywiązaliśmy się do tej nazwy, to koniecznie ze słowem "Ribs" lub "Ribbed", czyli "White Lace Ribs Suit" lub "White Lace Ribbed Suit". Można też użyć nazwy "White Laced Chain Suit", która w zasadzie w ogóle nie występuje, chociaż wydaje się najbardziej adekwatna. 

Generalnie w przypadku tworzenia nazw kostiumów scenicznych Elvisa nadużywane są niektóre słowa. Największą zmorą jest "Nail", a później "Lucky", "Lace" i "Plain". Można spotkać kilka kostiumów, jakie niektórzy uparcie nazywają "White Lace Suit". Swego czasu wynotowałam je sobie i zrobiłam specjalną tabelkę punktującą różnice między prawdziwym "White Lace Suit", a tymi niesłusznie tak określanymi. Jest dostępna poniżej (w części ze zdjęciami), można sobie przeanalizować te różnice. 

Z drugiej strony używanie "Lace" w nazwie kostiumu jest jak najbardziej adekwatne, bo kostium jest sznurowany i to w kilku miejscach - rozcięcie na torsie, spody rękawów, boki kostiumu - ale trzeba go jakoś rozróżnić od pierwszego "White Lace Suit", tak jak to się czyni w przypadku innych kostiumów, w których też wykorzystano wszelkie sznurowania w zdobieniach. Sznurówki mamy na przykład w "White Fringe Suit", czy w obu kostiumach "Wing", a jednak nie upycha się w ich nazwach słowa "Lace". Napy tunelowe w rozcięciach na torsie, dostosowane do przeciągnięcia sznurówki, miały też i inne kostiumy, chociaż Elvis zwykle z nich (sznurówek) rezygnował wychodząc na scenę. Na przykład "White Tassel Star Suit", "White Checkerboard Suit", "White Vegas Mint Suit".

Jak podejrzewam, dzieje się tak dlatego, ponieważ niewiele osób wie o "White Lace Suit". Nie znamy żadnej konkretnej daty koncertu, na jakim Elvis w nim wystąpił. Według mojej wiedzy jest tylko jedno zdjęcie Elvisa na scenie w tym kostiumie (można je zobaczyć w poście "Jumpsuit - Lace"), na które już od wielu lat nie można trafić w internecie, a sam kostium od prawie trzydziestu lat wystawiony jest w Hollywood Casino & Hotel Tunica, w Robinsonville (MS), gdzie na dole przy opisie kostiumu znajduje się wspomniane wcześniej zdjęcie. W związku z powyższym "White Lace Suit" zniknął na dobre ze świadomości zdecydowanej większości fanów. 

Nazwy "White Ribbed Suit" i "White Ribs Suit" wzięły się z widocznych na kostiumie poprzecznych fałd, które były efektem dużej ilości dość gęsto osadzonych nap tunelowych przez jakie poprowadzono łańcuszkowe sznurowanie. W tych miejscach materiał kostiumu był dość mocno napięty, co szybko poskutkowało wytworzeniem się drobnych fałd poprzecznych, wyglądających jak żebra pod skórą, szczególnie na torsie i na rękawach.

Kolejna rzecz, na którą chciałabym zwrócić uwagę, to napy i łańcuszki. Oryginalny jumpsuit "White Ribbed Suit" jest w Graceland, bez łańcuszków i z napami w kolorze metalu. To efekt upływu czasu i konserwacji, wcześniej jego wszystkie metalowe elementy były złote. Co się zaś tyczy łańcuszków, po prostu zginęły. Prawdopodobnie porwały się i odpadły, ale kilka fragmentów nadal jest widocznych na kostiumie, tylko nie wiem czy są oryginalne. 

Jeśli chodzi o ilość egzemplarzy, nic nie wskazuje by został wykonany w więcej niż jednym. Czego oczywiście wykluczyć nie można, bowiem w tej samej partii były powielane kostiumy, na przykład "White Chain Suit" (dwa egzemplarze), czy "White Concho Suit" (przynajmniej trzy egzemplarze). 

Jego replikę od 2018 roku można też nabyć w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 1.800,- dolarów. 

W 2018 roku, w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. pojawił się czarny odpowiednik, "Black Ribbed Suit". Czy firma po prostu wyszła na przeciw oczekiwaniom impersonatorów, czy Elvis miał ten kostium w czarnej wersji, nie wiadomo. Być może były takie plany, ale póki co nie trafiłam nigdzie na takie sugestie.

Replika jumpsuitu "White Ribbed Suit", którą można nabyć w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. W ofercie sklepu znalazła się dopiero w połowie 2018 roku

Replika pasa "Zig Zag Gold Macrame belt" dedykowanego do jumpsuitu "White Macrame Collar Suit", jaki Elvis nosił również do jumpsuitu "White Ribbed Suit", którą można nabyć w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Oryginalny pas "Zig Zag Gold Macrame Belt" na jumpsuicie "White Collar Macrame Suit", który Elvis nosił na scenie również do jumpsuitu "White Ribbed Suit"

Replika pasa "White Macrame Chain Belt" ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. Elvis nosił go z jumpsuitem "White Chain Suit", ale istnieje podejrzenie, że mógł go nosić również do "White Ribbed Suit", a także kilku innych kostiumów

Jumpsuit "White Ribbed Suit" eksponowany w różnych okres na wystawach w Graceland. Na zdjęciach widać też dobrze pas "White Chain Macrame Belt", który założono tutaj z niezrozumiałych powodów na "White Concho Suit"  

Elvis w jumpsuicie "White Ribbed Suit" poza sceną, a właściwie właśnie z niej schodzący po koncercie

Elvis w jumpsuicie "White Ribbed Suit" podczas występów na scenie. Zbyt wiele tych zdjęć nie ma, ale dobrze, że w ogóle jakieś są

Elvis w jumpsuicie "White Ribbed Suit" podczas występów na scenie - strona z magazynu "The Elvis Files 1970"


Tabela, w której umieściłam wszystkie kostiumy jakim w różnych źródłach przypisywano nazwę "White Lace Suit", wraz ze zdjęciami i opisami różnic między nimi i prawdziwym "White Lace Suit"

Zdjęcie Elvisa w "White Ribbed Suit" znalazło się też na okładce płyty CD "Elvis Presley. Taking Care Of Business - In A Flash", wydanej w ramach materiałów FTD

W 2018 roku w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. pojawiła się czarna wersja kostiumu - "Black Ribbed Suit"


* * * 
SUPLEMENT
Jumpsuity jakie Elvis używał podczas On Tour 1 
(od 27 lutego do 1 marca 1970 roku), 
na Houston Astrodome w Houston (TX)

W zasadzie do dziś nie ma zgodności w źródłach w jakim jumpsuicie Elvis wystąpił w danym dniu swojej pierwszej trasy (On Tour 1) w Houston, TX. W poniższej tabeli zebrałam dane z 17 źródeł (z różnych okresów czasowych), które udało mi się zlokalizować. 

Rozpiska kostiumów jakie Elvis nosił podczas On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku), na Houston Astrodome, w Houston (TX) - dane z siedemnastu źródeł

Objaśnienie  źródeł:

Strona elvisconcerts.com jest pod dwoma pozycjami, ponieważ zmieniła w międzyczasie dane - pod numerem (1) starsza wersja, pod numerem (2) obecna wersja.

Pod pozycją 14 i 15, są dane z nieistniejących już stron (tak sądzę). Niestety nie wiem jakich, bo sobie ich nie odnotowałam (zestawienia pobrałam zanim jeszcze zaczęłam prowadzić bloga, wtedy rzadko zapisywałam sobie adresy stron, z których pochodziły materiały), dlatego nazwałam je "moje stare źródła".

Fani, to nicki fanów Elvisa, którzy mają dużą wiedzę o koncertach i uchodzą w środowisku prawie za ekspertów (chociaż z tego grona nick Francesc nie jest mi znany).

Niektóre z podanych stron internetowych już nie istnieją.

W tabeli użyłam nazw skróconych, a każdy kostium oznaczony jest innym kolorem. Jeśli jakieś źródło nie umieściło informacji o ubiorze Elvisa podczas danego koncertu, zostało to odzwierciedlone wpisem "nie podano".

Analiza  jumpsuitów:

Pełną zgodność we wszystkich źródłach mamy w przypadku drugiego show, z 27 lutego 1970 roku (jumpsuit "White Thin Green Leaf Tapestry Suit") i pierwszego show, z 1 marca 1970 roku (jumpsuit "White Macrame Collar Suit").

Pełną zgodność mamy też w przypadku pierwszego show, z 28 lutego 1970 roku (jumpsuit "Blue Tapestry Suit"), choć w tabeli dwukrotnie został wymieniony jumpsuit "White Ribbed Suit". Ta sprawa została już wielokrotnie wyjaśniona wiele lat temu na forach - w latach 90. ktoś wpuścił do sieci zdjęcie z koncertu, który odbył się 16 listopada 1970 roku, o godzinie 20:30, na Fair Ground Arena, w Oklahoma City (OK), opisując je jako pierwszy show, z 28 lutego 1970 roku, na Houston Astrodome, w Houston (TX).

Jasną sytuację mamy też w przypadku drugiego show, z 28 lutego 1970 roku (jumpsuit "White Sleek Tapestry Suit"), chociaż mamy tyle samo wskazań dla "White Sleek Tapestry Suit", co dla "White Macrame Collar Suit". Sprawę rozwiązało jedno zdjęcie (nie mam, więc nie mogę dołączyć) - kiedy Elvis w jeepie robił pożegnalne okrążenie wokół Houston Astrodome, trzymał uniesioną tablicę, która informowała, że podczas tego koncertu został pobity kolejny rekord publiczności na tym obiekcie (Houston Livestock Show and Rodeo), wynoszący 43.614 osób. Tej informacji nie dało się przekłamać żadną źle opisaną fotografią, tabliczka w rękach Elvisa identyfikowała koncert w sposób jednoznaczny, a Elvis trzymając ją był ubrany w "White Sleek Tapestry Suit".

Nadal otwarta pozostaje sprawa pierwszego show (Opening Show), z 27 lutego 1970 roku. Początkowo wskazywano jumpsuit "White Sleek Tapestry Suit", ale w świeższych źródłach częściej podaje się jumpsuit "White Macrame Collar Suit". Być może wypłynęły jakieś nowe materiały i stąd ta tendencja (nie znalazłam wyjaśnienia).

Najbardziej zagadkowy pozostaje drugi show (Closing Show), z 1 marca 1970 roku. W zestawieniach pojawiają się aż trzy jumpsuity: "White Thin Green Leaf Tapestry Suit", "Blue Tapestry Suit", "White Sleek Tapestry Suit", z przewagą dwóch ostatnich. Najpierw podawano, że Elvis zamknął trasę w "White Sleek Tapestry Suit". Potem wypłynęło kolorowe zdjęcie Elvisa objeżdżającego jeepem arenę w "Blue Tapestry Suit", z opisem informującym, że to rzekomo Closing Show, więc naniesiono zmiany w zestawieniach. Później upubliczniono zapiski Marii Louisy Davies (była wraz ze swoją mamą Gladys na kilkudziesięciu koncertach Elvisa i prowadziła z nich skrupulatne notatki), która opisując drugi show, z 1 marca 1970 roku, tak przedstawiła wygląd kostiumu, iż wyciągnięto wniosek, że chodzi o "White Thin Green Leaf Tapestry Suit". Nie trafiłam na ten opis, więc nie mogę go przeanalizować. Maria cieszy się dużą estymą, a jej notatki są bardzo cenione i uznawane za nieomylne. Jeżeli z jej zapisów coś wynika, od razu ucina się wszelkie dyskusje i przyjmuje, że jest tak, jak ona podaje.

Jest też jedno zdjęcie Elvisa w "White Thin Green Leaf Tapestry Suit" na Houston Astrodome, które ponoć nie pochodzi z drugiego show, z 27 lutego 1970 roku, kiedy Elvis miał na sobie ten jumpsuit, tylko właśnie z drugiego show, z 1 marca 1970 roku (czy jego autorem jest Maria, nie wiem). W rzeczywistości nie widać na nim kostiumu, ale ciemny pas jest identyfikowany jako "Green Macrame Belt", który Elvis nosił w Houston do "White Thin Green Leaf Tapestry Suit". Jeśli wykonano je rzeczywiście podczas drugiego show, 1 marca 1970 roku, to mamy wyjaśnioną sprawę. Aczkolwiek tej pewności chyba nie ma. Strona elvisconcerts.com, jest jedyną, która je prezentuje. Gdyby jednak się okazało, że jest z drugiego show, z 27 lutego 1970 roku, to rozstrzygającą odpowiedź mógłby dać opis Marii. Pasmanteria na jumpsuicie "White Sleek Tapestry Suit", w sztucznym świetle czasem wydaje się zielonkawa, co widać na zdjęciach. Zastanawiam się, czy Maria opisując kostium nie użyła gdzieś słowa "green", co natychmiast skojarzono z "White Thin Green Leaf Tapestry Suit" (jedynym kostiumem z garderoby scenicznej Elvisa w tamtym czasie, który miał coś zielonego), choć jej opis faktycznie dotyczył "White Sleek Tapestry Suit".  

Trzeba tu jeszcze zaznaczyć, że do późnych lat 90. z nieznanych mi powodów, trasa On Tour 1 kończyła się w zestawieniach na popołudniowym koncercie, o godzinie 14:00. W związku z tym starsze źródła nawet nie podają nazwy jumpsuitu dla ostatniego koncertu (co też odzwierciedla tabela). Zresztą podobna sytuacja, aczkolwiek dużo rzadsza i występująca przez krótszy czas, miała miejsce z Opening Show, część źródeł informowała, że występy Elvisa na Houston Astrodome rozpoczęły się wieczornym koncertem, o godzinie 19:00.

To tyle, co udało mi się w tej materii ustalić.


13 komentarzy:

  1. Co ciekawe są źródła, które lokują "White Ribbed Suit" już w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego) w International Hotel w Las Vegas. W jednym z nich możemy przeczytać:

    "Wierzymy również, że nosił ten prosty, ale piękny kombinezon w Las Vegas w styczniu / lutym 1971 roku."

    -----
    tu popraw na 1970 rok.

    Bardziej prawdopodobnie zakładał ten strój w II połowie sezonu 3 w Vegas. W II sezonie raczej niemożliwe. To samo w Houston.

    OdpowiedzUsuń
  2. W Houston na pewno nie, ten błąd już lata temu wyprostowano, zresztą jest o tym w tym dodatku, suplemencie.
    Tak w Sezonie 3, tylko nie mają dat.

    No widzisz, znów coś zjadłam. :) Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie wiem, jak Ty rozróżniasz te kostiumy Elvisa, bo według mnie wszystkie są szyte na jeden wzór.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, większość ma ten sam krój, różnią się tylko zdobnictwem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witajcie, temat trochę obok,ale czy wiadomo kto został zwycięzcą w konkursie Elvis Festiwal 2019 wczoraj w Hard Rock Cafe? Będę wdzięczny, bo jest cisza o wynikach . Może znów P. Skowroński ? Byłoby super.

    OdpowiedzUsuń
  6. Już wiadomo-Szwajcar I miejsce,ale nasz Piotr Skowroński zajął III ! Brawo !

    OdpowiedzUsuń
  7. A wcześniej w Bad Nauheim (Niemcy) wygrał Polak - Szczepan Sollich. Swoją drogą ciekawe, w naszym kraju jest chyba najmniej fanów Elvisa na świecie, ale nasi impersonatorzy jakoś są widoczni.

    OdpowiedzUsuń
  8. Gdyby nie Elvis nie byłoby tych przebierańców..lepiej poczytać o strojach u oryginała bo chyba o nim rozmawiamy😆

    OdpowiedzUsuń
  9. Fakt, ale zobacz w zasadzie tylko Elvis doczekał się takich tłumów impersonatorów i festiwali dla nich, które cieszą się popularnością. Mogą nas drażnić, bo nie sięgają oryginałowi do pięt, ale to tylko świadczy o jego klasie (Elvisa)

    OdpowiedzUsuń
  10. Niestety nie mogę się z tobą zgodzić ale ... Zabieram się za coś ważniejszego i na temat...kolejny strój 😅

    OdpowiedzUsuń
  11. Za kolejny strój? Jak to rozumieć?

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html