Strony

Pozostałe strony bloga

piątek, 15 września 2017

Jumpsuit - Black Cisco Kid White Yokes

Nazwa najczęściej spotykana:  Black Cisco Kid White Yokes Suit
Nazwa alternatywna:  Black Cisco Kid Suit Black Shoulders
Inne nazwy:  Black Cisco Kid White Upper Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Cisco Kid
Kolor wiodący:  czarny
Linia kolorystyczna:  biała
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - czarny, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi czarną skórą, po trzy z obu stron rozcięcia; na bokach rękawów oraz na kombinezonie (od pach po krańce nogawek) duże gwiazdy nabijane ze złotych ćwieków; w dole nogawki fałda w kolorze obojczyka; na obojczyku duże gwiazdy, ze złotych ćwieków (z tyłu jedna, z przodu dwie, po każdej stronie rozcięcia; kołnierz napoleoński, zdobiony tym samym motywem;
  • pasek I - czarny, skórzany, nabijany złotymi ćwiekami; pokryty białymi kwadratami, ułożonymi narożnikami do brzegów pasa (w szalkę, karo); kwadraty przemiennie pokryte głowami lwów - wytłoczonymi na okrągłej złotej blasze i wypukłymi z oksydowanego złota lub brązu, z kółkami w pyskach, do których podwieszone są dwa rzędy złotych łańcuchów; bardzo przypomina pas "Lion Head" i pewnie był na nim wzorowany; nazywany "Cisco Kid";
  • pasek II - złoty, metalowy; składający się z kilku równych, prostokątnych blaszek i klamry zdobionej szafirami, diamentami i rubinami; nazywany "Gold Attendance";
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe (prawdopodobnie także inne);
Projekt i wykonanie Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • prawdopodobnie podczas Sezonu 4 (od 26 stycznia do 23 lutego 1971 roku) w International Hotel, Las Vegas, NV  (dokładne daty i godziny nieznane);
  • prawdopodobnie podczas Sezonu 1 (od 20 lipca do 02 sierpnia 1971 roku) w Sahara Hotel w Lake Tahoe, NV (dokładne daty i godziny nieznane);
  • prawdopodobnie podczas Sezonu 5 (od 09 sierpnia do 06 września 1971 roku) w International Hotel, Las Vegas, NV (dokładne daty i godziny nieznane);

Opis:

Seria "Cisco Kid", do której należy ten jumpsuit, pojawiła się w garderobie scenicznej Elvisa w 1971 roku i tylko w tymże roku użytkował ją na scenie, a dwuczęściowe komplety czasem także prywatnie w późniejszych latach.

Z powodu braku zdjęć nie możemy z całą pewnością stwierdzić jaki pas Elvis do niego zakładał. Niemniej do całej serii "Cisco Kid" używał tylko dwóch pasów: "Cisco Kid" (w odpowiednim zestawie kolorów) oraz "Gold Attendance" (prezent od International Hotel za pobicie rekordu frekwencji gości w Showroomie). Jak już jesteśmy przy pasach, warto wspomnieć, że były dwie ich wersje do jedno- i dwuczęściowych kostiumów "Black Cisco Kid White Shoulders" - pierwsza z prostokątną klamrą i druga z klamrą jednostronnie zakończoną szpicem (macie ten pas na zdjęciu).

Z uwagi na wielość kostiumów z tej serii, przypuszczalnie były wykonywane tylko w pojedynczych egzemplarzach, w tym również "Black Cisco Kid White Yokes".

Nie jest znana żadna konkretna data występu, na którym Elvis miałby na sobie "Black Cisco Kid White Shoulders". Teoretycznie mógł go nosić na scenie od stycznia do końca września 1971 roku, tak jak pozostałe kostiumy z tej serii.

Nie znam też żadnego zdjęcia Elvisa w tym kostiumie, poza dwoma dość niepewnymi. W przypadku pierwszego zdjęcia, całkiem możliwe, że jest na nim Elvis w "Black Cisco Kid White Shoulders". Jeśli chodzi o drugie zdjęcie jest to jeszcze mniej pewne (sugeruje się, że to może być "Black Cisco Kid Blue Shoulders"). Nieznane są też losy tego kostiumu. To wszystko spowodowało, jak zwykle w takich przypadkach, że zaczęto podważać jego istnienie, a w szczególności występy w nim Elvisa na scenie.

Natomiast jest podawany w większości pełniejszych i rzetelniejszych zestawień, w tym również na trzech nieistniejących już dziś stronach, które przez lata uchodziły za najwiarygodniejsze w kwestii jumpsuitów Elvisa - Silvester's Elvis Wardrobe Page, Elvis Fantreff, TCB-world.    

Z drugiej strony na www.elvisconcerts.com, jest wywiad z jednym z fotografów, Danielem Calderaro, który mówi, że choć seria "Cisko Kid" zawierała bogatą ofertę, to Elvis nie w pełni ją wykorzystał na scenie. Wymienia też kombinacje kolorów jakie jego zdaniem założył. Jest to cenna informacja, ale w mojej ocenie nie można jej traktować jak wyroczni w odniesieniu do serii kostiumów "Cisco Kid", ponieważ Daniel Calderaro nie fotografował wszystkich występów Elvisa w tamtym czasie, dobrze o ile był na połowie z nich. Aczkolwiek akurat ten kostium wymienia również pośród tych, które Elvis nosił na scenie. 

Jak wspominałam wcześniej, nieznane są losy "Black Cisco Kid White Yokes". Nie ma śladu po żadnej aukcji i prawdopodobnie nie ma go też w Graceland, ponieważ nie pojawia się na wystawach. Chociaż jak wiemy z doświadczenia, równie dobrze może leżeć zapomniany gdzieś w magazynach, czy być wypożyczony do innej placówki. Tak przecież było z wieloma kostiumami, na przykład z "Black Cisco Kid Red Yokes", który stał przez lata w Rock N 'Soul Museum w fabryce Gibson Guitar w Memphis, a fani nie wiedząc o tym, podważali jego istnienie. Nie przekonywało ich nawet zdjęcie na okładce płyty "He Touched Me", Elvisa w "Black Cisco Kid Red Yokes", które tłumaczono efektem czerwonych filtrów w oświetleniu, jakie ich zdaniem spowodowały, że zielony obojczyk wyszedł jak czerwony. Nie można też wykluczyć, że jeszcze Elvis go komuś podarował lub zaginął w innych okolicznościach.

Jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie replik z wystaw (to w szklanej gablocie), też są wątpliwości, o który kostium chodzi, z białym czy z błękitnym obojczykiem. Postanowiłam zawierzyć osobie, która tam była i je osobiście wykonała. W opisie wyraźnie podaje, że to biały obojczyk, chociaż mam inne zdjęcie z tej samej ekspozycji (zrobione przez inną osobę), gdzie obojczyk jakby wpadał w błękit.

Kostium można zamówić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., gdzie jako jedyny z tej serii jest akurat zilustrowany fotografią. W przypadku pozostałych trzeba uruchomić wyobraźnię żeby wiedzieć jak wyglądają, bo przy foto "Black Cisco Kid Black Yokes" są pola wyboru innych wersji kolorystycznych, lecz niestety podejrzeć ich wyglądu się nie da. W jednym polu można sobie wybrać kolor jumpsuitu (czarny lub biały), a w drugim kolor obojczyka (czarny, biały, czerwony, zielony, niebieski).

* * *

Kilka słów o nazwie serii "Cisco Kid". Trudno powiedzieć czy był to pomysł Billa Belewa (projektanta), czy Elvisa. Niemniej samą nazwę, jedni wywodzą od filmu o tym samym tytule, inni sięgają jeszcze dalej, do opowiadania "The Caballero's Way" (publikowanego w ramach kolekcji "Heart of the West", w magazynie "Everybody's Magazine", lipiec 1907), Williama Sydneya Portera (11.09.1862 – 5.06.1910), pisarza amerykańskiego, specjalizującego się w krótkich formach literackich, piszącego pod pseudonimem O. Henry. To on po raz pierwszy nazwał tak (Cisco Kid) swojego bohatera. W 1931 roku powstał film o tym samym tytule, który nazwisko i charakter głównego bohatera zaczerpnął z tego samego opowiadania O. Henry'iego (film nie był ekranizacją opowiadania, ale to na nim oparto scenariusz). W późniejszych latach powstały kolejne filmy o tym tytule, a sama postać stała się niejako ikoną, często wykorzystywaną (w filmie, radiu, telewizji, komiksach) do przedstawiania złożonych charakterologicznie, wyrazistych postaci Zachodu, nie zawsze grzecznych (czasem byli to bandyci, innym razem heroiczni bohaterowie).

Przypuszczalnie ta wyrazistość i złożoność charakterologiczna postaci oraz jej południowe korzenie zainspirowały Elvisa i/lub jego projektanta. Amerykanie lubują się w takich fikcyjnych postaciach, a Cisco Kid właśnie taką jest. Dlatego nie dziwi nazwanie tak serii kostiumów dla Elvisa, który na scenie, raz uwznioślony wyśpiewywał bałwochwalcze utwory gospel, by za chwilę przejść do aksamitnego, eterycznego, subtelnego wykonania piosenki o miłości, później dla odmiany zarzucić biodrami w rytmie rhythm and bluesa lub rock and rolla doprowadzając publiczność na skraj ekscytacji. Elvis idealnie wpisywał się w obraz tej fikcyjnej postaci, był właśnie takim anielsko-diabolicznym Cisco Kidem sceny.
 

*      *      *
*     *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (27 listopada 2018)

Od listopada 2018 roku firma B & K Enterprises Costume Co. zaczęła przerabiać swoją stronę. Jeśli chodzi o ten kostium, pojawiły się na niej dwa nieco większe zdjęcia repliki tego kostiumu, które znaliśmy z kolażu, a także pasa.
 
*
*     *
*      *      *

 Replika jumpsuitu "Black Cisco Kid White Shoulders" z "Black & White Cisco Kid", jaki znajduje się w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.

Zdjęcia repliki jumpsuitu "Black Cisco Kid White Shoulders" i pasa "Black & White Cisco Kid Belt" w wersji pierwszej, jakie znalazły się w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., od listopada 2018 roku

Oryginalny pas "Black & White Ciscko Kid Belt", jaki był przewidziany do jedno- i dwuczęściowych jumpsuitów "Black Cisco Kid White Shoulders", w wersji drugiej, czyli z klamrą jednostronnie zakończoną szpicem (w wersji pierwszej klamra była prostokątna) oraz "Gold Attendance", który Elvis najczęściej zakładał do całej serii "Cisco Kid", w tym prawdopodobnie również do jumpsuitu "Black Cisco Kid White Shoulders"

To prawdopodobnie jedyne zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "Black Cisco Kid White Shoulders" podczas występów. Jednak nie ma co do tego pewności, a ich jakość nie pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie. Mam wątpliwości zwłaszcza w stosunku do drugiego zdjęcia, może to być równie dobrze czarny kostium z błękitnym obojczykiem
 
Zdjęcie z jakiejś wystawy, jedyne na którym widać kostium "Black Cisco Kid White Shoulder Suit". Niestety nie mam pewności, czy to oryginał, czy replika

Replika kostiumu "White Cisco Kid Black Shoulders Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. 
 


Impersonatorzy Elvisa na scenie w replice kostiumu "White Cisco Kid Black Shoulders Suit" i pasie "Black & White Cisco Kid Belt", jaki przewidziano do jedno- i dwuczęściowych jumpsuitów "Black Cisco Kid White Shoulder" (chociaż Elvis zwykł ubierać "Gold Attendance Belt"), ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.


P. S.

Większość zdjęć będzie można zobaczyć w większym rozmiarze po otwarciu w nowym oknie.


2 komentarze:

  1. Szczerze przyznaję, że już się całkowicie pogubiłam w tych kostiumach.
    Podziwiam Cię za pasję śledczą i dociekanie prawdy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Można się pogubić. :) Dużo kostiumów, a między niektórymi niewielkie różnice.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html