Strony

Pozostałe strony bloga

wtorek, 12 września 2017

Jumpsuit - Black Cisco Kid Green Yokes

Nazwa najczęściej spotykana:  Black Cisco Kid Green Yokes Suit
Nazwa alternatywna:  Black Cisco Kid Green Shoulders Suit
Inne nazwy:  Black Cisco Kid Green Upper Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Cisco Kid
Kolor wiodący:  czarny
Linia kolorystyczna:  zielona
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - czarny, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi zieloną skórą, po trzy z obu stron rozcięcia; na bokach rękawów oraz na kombinezonie (od pach po krańce nogawek) duże gwiazdy nabijane ze złotych ćwieków; w dole nogawki fałda w kolorze obojczyka; na obojczyku duże gwiazdy, ze złotych ćwieków (z tyłu jedna, z przodu dwie, po każdej stronie rozcięcia; kołnierz napoleoński;
  • pasek I - czarny, skórzany, nabijany złotymi ćwiekami; pokryty zielonymi kwadratami, ułożonymi narożnikami do brzegów pasa (w szalkę, karo); kwadraty przemiennie pokryte głowami lwów - wytłoczonymi na okrągłej złotej blasze i wypukłymi z oksydowanego złota lub brązu, z kółkami w pyskach, do których podwieszone są dwa rzędy złotych łańcuchów; bardzo przypomina pas "Lion Head" i pewnie był na nim wzorowany; nazywany "Cisco Kid";
  • pasek II - złoty, metalowy; składający się z kilku równych, prostokątnych blaszek i klamry zdobionej szafirami, diamentami i rubinami; nazywany "Gold Attendance";
Ilość egzemplarzy:  przynajmniej jeden;
Chustki dla publiczności:  ciemno zielone, czarne (być może także inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • 27 stycznia 1971 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w International Hotel w Las Vegas, NV (pas "Gold Attendance");
  • 25 sierpnia 1971 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w International Hotel w Las Vegas, NV (pas "Gold Attendance");
  • 26 sierpnia 1971 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w International Hotel w Las Vegas, NV (pas "Gold Attendance");
  • 28 sierpnia 1971 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w International Hotel w Las Vegas, NV (pas "Gold Attendance");
  • 31 sierpnia 1971 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w International Hotel w Las Vegas, NV (pas "Gold Attendance");
  • podczas Sezonu 4 (od 26 stycznia do 23 lutego 1971 roku) w International Hotel, Las Vegas, NV  (dokładne daty i godziny nieznane);
  • podczas Sezonu 1 (od 20 lipca do 02 sierpnia 1971 roku) w Sahara Hotel w Lake Tahoe, NV (dokładne daty i godziny nieznane);
  • również podczas innych koncertów Sezonu 5 (od 09 sierpnia do 06 września 1971 roku) w International Hotel, Las Vegas, NV (dokładne daty i godziny nieznane);

Opis:

Seria "Cisco Kid", do której należy ten jumpsuit, pojawiła się w garderobie scenicznej Elvisa w 1971 roku i tylko w tym roku użytkował ją na scenie, a dwuczęściowe czasem również prywatnie w późniejszych latach.

Chociaż wszystkie kostiumy z serii miały swoje pasy, to Elvis bardzo rzadko je ubierał, zwykle nosił "Gold Attendance", który dostał w 1969 roku od International Hotel. Zwłaszcza do dwuczęściowych, gdzie było to regułą. Jeśli chodzi o "Black Cisko Kid Green Yokes" nie znamy żadnej daty koncertu, na którym Elvis wystąpiłby w oryginalnym pasie "Black & Green Cisco Kid Belt". Podczas wszystkich występów w "Black Cisko Kid Green Yokes", o których wiemy, Elvis zawsze miał na sobie pas "Gold Attendance". Nie ma też fotografii samego pasa (w każdym razie ja nigdy na taką nie trafiłam). Z tego powodu wiele osób podważa istnienie pasa "Cisco Kid" w tej wersji kolorystycznej, czym nie należy się sugerować.

Jumpsuit "Black Cisko Kid Green Yokes", jest najlepiej udokumentowanym kostiumem z całej serii, w sensie występów Elvisa w nim na scenie. Mamy "aż" kilkanaście fotografii, co samo w sobie nie jest dużo, ale jeśli chodzi o kostiumy z serii "Cisco Kid", to całkiem "pokaźna" ilość. Jedno ze zdjęć Elvisa w tym kostiumie również zostało wykorzystane na okładce płyty "He Touched Me".

Na www.elvisconcerts.com, jest wywiad z jednym z fotografów, Danielem Calderaro, który mówi, że choć seria "Cisko Kid" zawierała bogatą ofertę, to Elvis nie w pełni ją wykorzystał na scenie. Wymienia też kombinacje kolorów jakie jego zdaniem założył. Jest to cenna informacja, ale moim zdaniem nie można jej traktować jak wyroczni w odniesieniu do tej serii kostiumów, ponieważ Daniel Calderaro nie fotografował wszystkich występów Elvisa w tamtym czasie, dobrze o ile był na większości z nich. Ten, omawiany tutaj kostium, również jest przez niego wymieniony.

Z uwagi na wielość kostiumów z tej serii, przypuszczalnie były wykonywane tylko w pojedynczych egzemplarzach. Prawdopodobnie również "Black Cisko Kid Green Yokes". Aczkolwiek mówi się, że jednak były dwa egzemplarze. W jednym karczki miały być w kolorze klasycznej zieleni, a limonki w drugim. Zdają się to też potwierdzać zdjęcia i materiały video, na których ewidentnie widać dwa różne odcienie zieleni, zarówno w kolorze karczków jak i fałd w nogawkach.

Fałdy w jednoczęściowych kostiumach były zawsze w kolorze obojczyków i tą zasadę utrzymywano bez żadnych wyjątków. W związku z tym, "Black Cisko Kid Green Yokes" ma zielone fałdy w nogawkach spodni.

Obecnie kostium "Black Cisco Kid Green Shoulders" od wielu lat znajduje się w rękach prywatnych. Został sprzedany na aukcji, 10 października 1999 roku, w MGM Grand Hotel in Las Vegas, ponoć za 150.000,- dolarów, i prawdopodobnie dotąd znajduje się w rękach pierwszego nabywcy. Zanim trafił na wspomnianą aukcję, na której został sprzedany prywatnemu kolekcjonerowi (Mr Sherif Hannah), jakiś czas wcześniej wypożyczono go do A Rama Museum w Las Vegas, gdzie był również pokazywany.

Kostium można zamówić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., chociaż nie ma tam jego zdjęcia w tej wersji kolorystycznej. Jest tylko jedno "Black Cisco Kid White Yokes", a przy nim opcje wyboru kolorów dla jumpsuitu i obojczyka. W ten sposób w jednym okienku można sobie wybrać kolor jumpsuitu (czarny lub biały), a w drugim kolor obojczyka (czarny, czerwony, zielony, niebieski, biały). Warto w tym miejscu podkreślić, że oferta była tworzona w oparciu o znane ze sceny kostiumy Elvisa, a także te, dla których dziś nie ma zdjęć, lecz były noszone lub tylko planowane za życia Elvisa. Prezentowany tu jumpsuit można zamówić w wersji ze skórzanym obojczykiem (2.000,- dolarów) i materiałowym (1.900,- dolarów) - ceny z oryginalnym pasem "Cisco Kid", który sklep nazywa "Naugahyde Belt". Za dopłatą 350 dolarów zamiast oryginalnego pasa otrzymamy "25th Anniversary Belt", a za dopłatą 175 dolarów, "Gold Elite Belt", kiczowate podróbki "Gold Attendance", które przypominają go tylko na pierwszy rzut oka.


* * *

Kilka słów o nazwie serii "Cisco Kid". Trudno powiedzieć czy był to pomysł Billa Belewa (projektanta), czy Elvisa. Niemniej samą nazwę, jedni wywodzą od filmu o tym samym tytule, inni sięgają jeszcze dalej, do opowiadania "The Caballero's Way" (publikowanego w ramach kolekcji "Heart of the West", w magazynie "Everybody's Magazine", lipiec 1907), Williama Sydneya Portera (11.09.1862 – 5.06.1910), pisarza amerykańskiego, specjalizującego się w krótkich formach literackich, piszącego pod pseudonimem O. Henry. To on po raz pierwszy nazwał tak (Cisco Kid) swojego bohatera. W 1931 roku powstał film o tym samym tytule, który nazwisko i charakter głównego bohatera zaczerpnął z tego samego opowiadania O. Henry'iego (film nie był ekranizacją opowiadania, ale to na nim oparto scenariusz). W późniejszych latach powstały kolejne filmy o tym tytule, a sama postać stała się niejako ikoną, często wykorzystywaną (w filmie, radiu, telewizji, komiksach) do przedstawiania złożonych charakterologicznie, wyrazistych postaci Zachodu, nie zawsze grzecznych (czasem byli to bandyci, innym razem heroiczni bohaterowie).

Przypuszczalnie ta wyrazistość i złożoność charakterologiczna postaci oraz jej południowe korzenie zainspirowały Elvisa i/lub jego projektanta. Amerykanie lubują się w takich fikcyjnych postaciach, a Cisco Kid właśnie taką jest. Dlatego nie dziwi nazwanie tak serii kostiumów dla Elvisa, który na scenie, raz uwznioślony wyśpiewywał bałwochwalcze utwory gospel, by za chwilę przejść do aksamitnego, eterycznego, subtelnego wykonania piosenki o miłości, później dla odmiany zarzucić biodrami w rytmie rhythm and bluesa lub rock and rolla doprowadzając publiczność na skraj ekscytacji. Elvis idealnie wpisywał się w obraz tej fikcyjnej postaci, był właśnie takim anielsko-diabolicznym Cisco Kidem sceny.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (27 listopada 2018 roku)

Od listopada 2018 roku firma B & K Enterprises Costume Co. zaczęła przerabiać swoją stronę. Jeśli chodzi o ten kostium, wreszcie pojawiły się na niej dwa zdjęcia repliki tego kostiumu, jedno z nich już kiedyś prezentowano na stronie, ale potem je wycofano (to całościowe).


Ex Post

Ostatnie ustalenia (7 marca 2020 roku):
Oryginał pasa ciągle nie wypłynął, w sklepie firmie B & K Enterprises Costume Co. choć pokazały się dwie nowe repliki pasów Cisco Kid, to nie do wersji z zielonym obojczykiem, ale ta od jakiegoś czasu jest w sklepie firmy Pro Elvis Jumpsuit.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (30 marca 2021 roku):

Właśnie dotarłam do fragmentów zapisków z koncertów Marii Davis - fanki, która była na wielu koncertach Elvisa i prowadziła z każdego z nich szczegółowe notatki. Jest w nich zapis: "26th AUGUST 1971 (MIDNIGHT Show) (BLACK JUMP Suit, GREEN LEATHER TRIM.)". A zatem mamy jeszcze jedną datę - 26 sierpnia 1971 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), International Hotel w Las Vegas. Niestety nie podała w jakim pasie wystąpił. Być może w oryginalnym, bo kiedy miał "Gold Attendance", to dodawała "gold belt".


Ex Post

Ostatnie ustalenia (10 kwietnia 2021 roku):

Elvis raczej nie miał dwuczęściowego kostiumu "Black Two Piece Cisco Kid Green Shouder", niemniej taki również planowano. Chociaż kto wie, o części jego kostiumów dziś już nie wiemy.

W każdym razie firmy produkujące repliki taki wyprodukowały. Poniżej dwa przykłady. Pierwszy pochodzi firmy B & K Enterprises Costume Co., a drugi z Kings Costumes.

Replika kostiumu "Black Two Piece Cisco Kid Green Shoulders" ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika kostiumu "Black Two Piece Cisco Kid Green Shoulders" z firmy Kings Costumes, wykonana w dwóch odcieniach zieleni - klasycznej i limonki


Ex Post

Ostatnie ustalenia (11 kwietnia 2021 roku):

Wszystkie znane mi źródła podają tylko, że kostium został sprzedany w latach 90. Dwa z tych źródeł podały, dodatkowo, że było to na aukcji Graceland, a jedno z nich wskazało na rok 1999. Dlatego napisałam w poście, że kostium "Black Cisco Kid Green Shoulders" od wielu lat znajduje się w rękach prywatnych i został sprzedany na aukcji, 10 października 1999 roku, w MGM Grand Hotel in Las Vegas. Czyli chodzi o aukcję "The Elvis Archives Of Graceland" (tytuł katalogu: "The King of All Auctions"), która odbyła się w dniach 8-10 października 1999 roku, w MGM Grand Hotel w Las Vegas, a została przeprowadzona przed dom aukcyjny  Guernsey's Auction.

Jednak kilka dni temu dotarłam do wypiski wszystkich pozycji z tej aukcji i nie ma pośród nich tego kostiumu. Zatem albo to nie na niej był wystawiony, albo i był, tylko nie został sprzedany - trzy pozycje oznaczono "No lot" (Lot 17, Lot 164 i Lot 241).


Ex Post

Ostatnie ustalenia (23 kwietnia 2021 roku):

Rarytas! Klip z taśmy 8mm z jakiegoś koncertu w 1971 roku, w International Hotel w Las Vegas, na którym Elvis wystąpił w jumpsuicie "Black Cisco Kid Green Shoulders" i pasie "Gold Attendance".
 
Niestety nie wiem jak długo będzie dostępny. Klip na końcu postu.

*
*      *
*      *      *

Replika kostiumu "Black Cisco Kid Green Shoulders", ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., gdzie można ten strój zakupić (dziś już zdjęcia nie ma w ofercie, wykasowano wszystkie zdjęcia z tej serii zostawiając tylko jeden "Black Cisco Kid White Shoulders", a przy nim pola wyboru koloru kostiumu i obojczyka)

Zdjęcie repliki kostiumu "Black Cisco Kid Green Shoulders", ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., które pojawiło się na jego stronie w listopadzie 2018 roku

Zdjęcie repliki kostiumu "Black Cisco Kid Green Shoulders", ze sklepu firmy Pro Elvis Jumpsuit, które pojawiło się na jego stronie pod koniec 2019 roku lub na początku 2020 roku

Oryginalny pas "Gold Attendance", który Elvis najczęściej zakładał do całej serii "Cisco Kid", w tym do jumpsuitu "White Cisco Kid Black Shoulders"

Replika oryginalnego pasa "White & Black Cisco Kid Belt", przewidzianego do białych jumpsuitów z serii "Cisco Kid" z czarnymi obojczykami. Do omawianego tutaj kostiumu, tło pasa powinno być czarne, a kwadraty zielone

Replika pasa "Black & Green Cisco Kid Belt", przewidzianego do czarnych jumpsuitów z serii "Cisco Kid" z zielonymi obojczykami, którą można kupić w sklepie firmy Pro Elvis Jumpsuit

Oryginalny jumpsuit "Black Cisco Kid Green Shoulders", eksponowany na różnych wystawach organizowanych przez Graceland (przed 1999 rokiem, wtedy został sprzedany). Dwa ostatnie zdjęcia są z Elvis Presley A Rama Museum (dziś już nieistniejącego), gdzie też przez jakiś czas był wystawiany (na drugim zdjęciu widać tylko dół jumpsuitu)

Elvis Presley w jumpsuicie "Black Cisco Kid Green Shoulders" oraz pasie "Gold Attendance" poza sceną

Elvis Presley podczas występów na scenie w 1971 roku, w jumpsuicie "Black Cisco Kid Green Shoulders" oraz pasie "Gold Attendance"

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się w 2007 roku

Impersonatorzy Elvisa w replice kostiumu "Black Cisco Kid Green Shoulders", ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. (oczywiście po lewej na pierwszym zdjęciu jest Elvis) oraz replice pasa "Gold Attendance", a więc w "25th Anniversary Belt" lub "Gold Elite Belt"

Elvis na scenie w jumpsuicie "Black Cisco Kid Green Shoulders" i pasie "Gold Attendance" podczas występu w International Hotel w 1971 roku

Na tym klipie, przez moment, możecie zobaczyć Elvisa na scenie w jumpsuicie "Black Cisco Kid Green Shoulders", dokładnie między minutą 01:09 a 01:18, przez 9 sekund


4 komentarze:

  1. te grube amerykańskie burgerki to sobie jaja z tego Elvisa robią?
    oni są niegodni wkładac na siebie takie stroje. ba... nawet dotykać podróbek:):) uśmiałem się.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiesz, patrząc przez pryzmat Elvisa, to na pewno, bo to dla nas świętość, w każdym razie dla mnie. No i estetycznie to też oka nie cieszy, ale można porównać replikę z oryginałem.

    Myślę, że sobie jaj nie robią, choć ich wizerunek dla nas fanów, bardzo się kłóci z Elvisem i to nas irytuje. Odbieramy to jak profanację. Kiedyś w ogóle nie zapisywałam takich obrazków. Potem zmieniłam zdanie, głównie z powodów dokumentalistycznych. To takie przewrażliwienie, które wynika ze "strat własnych". Kiedyś zbierałam tylko te "ładne" zdjęcia Elvisa i dobrej jakości, a teraz jak sobie przypomnę jakie perełki pokasowałam, bo nie mieściły się w moich kryteriach estetyczno-jakościowych, to przeboleć nie mogę.

    OdpowiedzUsuń
  3. no tak ale ładne zdjęcia Elvisa a ładne tych dzieci-burgerków to co innego:)
    To ja nie założyłbym stroju z szacunku (nawet gdybym kupił za 100 tys. USD) a ci sobie zakładają.... ale ja już się śmieje z tego tylko.

    OdpowiedzUsuń
  4. A to już inna sprawa. :) Tutaj raczej chodzi o dwie rzeczy, możliwość optycznego porównania repliki z oryginałem, a także o dokumentację, jakie kostiumy nabywają impersonatorzy.

    No właśnie. Ja pewnie też nie i z tych samych powodów co Ty, gdybym była facetem. :) Może gdzieś tam w domowym zaciszu, gdybym dysponowała oryginałem to wtuliłabym się w niego, skoro nie mogę w Elvisa, ale to wszystko. :)

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html