Strony

Pozostałe strony bloga

środa, 19 lipca 2017

Jumpsuity - seria CISCO KID

Suplement nr 4 do Listy jumpsuitów

"Cisco Kid" to największa seria strojów scenicznych Elvisa. Liczy kilkanaście kostiumów znanych nam z występów Elvisa, kilka znanych, których użycie na scenie nie zostało potwierdzone oraz kilka, o których wiemy, że były w planach, lecz przypuszczalnie nie zostały wykonane za życia Elvisa albo były, tylko ich nie założył. Prawdopodobnie zrezygnowano z finalizacji dalszych projektów, ponieważ doszło do specyficznej sytuacji - seria ta całkowicie zdominowała scenę w 1971 roku, co zaczęło wyglądać bardzo monotematycznie, a jej kontynuowanie oznaczałoby przesunięcie również na kolejny, 1972 rok. Podejrzewam, że była to decyzja Elvisa, który mimo wszystko lubił te stroje (nosił je prywatnie w późniejszych latach).

Stroje z serii "Cisco Kid" wykonywano w trzech podseriach:
  • jednoczęściowe z doszywanym, skórzanym obojczykiem ("Cisco Kid"),
  • dwuczęściowe z doszywanym, skórzanym obojczykiem ("Cisco Kid Two Piece"),
  • dwuczęściowe bez doszywanego obojczyka ("Cisco Kid Without Yokes" lub "Cisco Kid Vest").
To taki główny podział, jaki można przyjąć, co wcale nie oznacza, że były jednorodne w obrębie swojej podgrupy. Dlatego postanowiłam pewne rzeczy wyjaśnić w odrębnym poście (tym tutaj), który stanowi kolejny suplement do "Listy jumpsuitów", jaką zamieściłam na blogu ("Jumpsuity").

Jak już wielokrotnie wspominałam, podczas występów Elvisa po okresie hollywoodzkim funkcjonował całkowity zakaz filmowania i fotografowania, który co prawda egzekwowany był z różnym skutkiem, na szczęście dla nas, efektem czego mamy dziś szczątkowy materiał zdjęciowy, w dodatku w większości kiepskiej jakości. Oficjalnie w tym czasie z Tomem Parkerem (menadżerem Elvisa) współpracowało kilku fotografów, których zadaniem było rzekomo "dokumentowanie" występów artysty. Jednak de facto ograniczali się do pstryknięcia kilku ujęć, które później służyły Pułkownikowi jako materiał reklamowy. Nie ma nawet pewności, co do rzetelności listy koncertów (nikt wówczas nie prowadził żadnych skrupulatnych notatek, czy kronik), a do sporej części tych koncertów, które się na niej znalazły, ciągle brak bliższych danych, a zwłaszcza materiałów wizualnych. 

Jeden z tych fotografów - Daniel Calderaro - udzielił informacji dotyczącej serii kostiumów Cisco Kid, według której Elvis podczas występów używał tylko następujących kombinacji:

♦ dwuczęściowe ze skórzanym obojczykiem:
  • Black Suit Red Upper (Yokes), z czarną lub czerwoną koszulą,
  • White Suit Black Upper (Yokes), z czarną lub białą koszulą,
  • Powder BLUE Suit Dark Blue Upper (Yokes), z białą koszulą [red. patrz omówienie tej wersji, chodzi o "Lilac Cisco Kid Two Piece Blue Yokes"], 
  • Black Suit Light Blue Upper, z czarną koszulą [red. nie tylko, również z białą; poza tym Elvis zakładał do tej kamizeli także błękitne spodnie];
♦ dwuczęściowe bez doszywanego obojczyka:
  • [red. nie wymienia żadnego, tymczasem znana jest dokumentacja zdjęciowa dla białego i niebieskiego kompletu oraz do czarnego w postaci oświadczeń świadków, osoby, ktoręj Elvis sprezentował ten kostium i jednego zdjęcia];
♦ jednoczęściowe ze skórzanym obojczykiem:
  • Black Jumpsuit Red Upper (Yokes),
  • Black Jumpsuit Green Upper (Yokes), 
  • Black Jumpsuit Light Blue Upper (Yokes), 
  • White Jumpsuit Black Upper (Yokes), 
  • Black Jumpsuit White Upper (Yokes);
No i tu się fotograf myli! Są udokumentowane zdjęciami inne wersje, których nie wymienił! Być może nieprecyzyjnie się wyraził i nie zaznaczył, że chodzi o koncerty, które on sam obsługiwał. W każdym razie w jego wypowiedzi zawarte było autorytatywne stwierdzenie jakoby na scenie Elvis pojawił się tylko w tych, wymienionych przez niego, kostiumach serii "Cisco Kid".

Ponoć serię zaczęto realizować od czarnych kostiumów dwuczęściowych, ale nie jest to prawdą. Mówi się, że Elvis miał dość bieli (choć lubił ten kolor) po roku 1970, w którym to prawie wszystkie jego kostiumy były białe, w dodatku pozbawione kolorów nawet w zdobieniach (nie licząc srebrnych i złotych ćwieków, czy kolorowych korali). Później, w ramach serii pojawiły się białe kostiumy i niebieskie, jakie znamy z jego występów na scenie, aczkolwiek plany były bardziej rozległe.

Tabela wersji kolorystycznych kostiumów z serii "Cisco Kid" wraz z kolorami obojczyków oraz informacja o planowanych, rozważanych i wykonanych strojach

W przypadku wszystkich czarnych i białych kostiumów ze skórzanymi obojczykami, zarówno jedno- jak i dwuczęściowych, założenie było takie, że powstaną z każdym z ustalonych kolorów obojczyków (białym, czarnym, czerwonym, zielonym, niebieskim), czyli nawet w kombinacjach: czarny z czarnym i biały z białym.

Zdecydowano się też na inne wersje kolorystyczne kostiumów - niebieską, czerwoną i prawdopodobnie żółtą, z czego znamy:
  • w ramach niebieskich kostiumów:
    - "Lilac Blue Two Piece Cisco Kid Dark Blue Shoulder" - z występów na scenie;
    - "Blue Cisco Kid Vest Two Piece" - z występów na scenie;
    - "Blue Two Piece Cisco Kid White Shoulder" - planowany i wykonany;
  • w ramach czerwonych kostiumów:
    - "Red Two Piece Cisco Kid White Shoulder" - planowany i wykonany;
  • w ramach żółtych kostiumów:
    - "Yellow Cisco Kid Black Shoulder" - podobno rozważany (niestety nie wiem czy powstał za życia Elvisa; natomiast mogliśmy zobaczyć go na Bokeem Woodbine, jednym z aktorów w filmie "3000 miles to Graceland", 2001);
Każdy z tych strojów (z wyjątkiem żółtego) zostanie omówiony w oddzielnym poście, zatem nie będę się tu o nich rozpisywać.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to mamy pewną zagwozdkę. Według książki napisanej przez norweskich fanów "Fashion for a king", kamizelka od "Black Cisco Kid Two Piece Blue Shoulders" znajduje się w Hard Rock Cafe w Rzymie (Via Vittorio Veneto, 62a/b, 00187 Rzym RM, Włochy). Piszą co prawda, że w wyniku czyszczenia i upływu lat zmieniła swój kolor na brązowy, ale moim zdaniem coś tu jest nie tak, ponieważ na zdjęciu nie wygląda na odbarwioną, czy wyblakłą (wypłowiałą). Jest bardzo jednolita kolorystycznie (łącznie z podszewką), a tak by nie wyglądała, gdyby swój kolor zawdzięczała starzeniu i złej konserwacji. Poza tym zwróćcie uwagę na opis, tam wyraźnie HRC podkreśla, że to brązowa kamizelka. Skórzany obojczyk mógł się odbarwić w praniu, bo był malowany, a nie barwiony, ale że materiał łącznie z podszewką zrobił się tak idealnie brązowy, wprost trudno uwierzyć.

Czyżbyśmy zatem mieli do czynienie z "Brown Cisco Kid Two Piece Beige Shoulders"? Wykluczyć nie można, z powodów, o których wspomniałam we wcześniejszym akapicie. Aczkolwiek dotąd nigdy nie spotkałam w materiałach najmniejszej sugestii by i ten kolor był rozważany. Niemniej zdjęcie na stronie rzymskiego HRC, ukazuje nam klasyczny brąz. Fakt, że gdzieś tam na jakimś forum czy innej stronie wspominano o brązowym "Cisco Kid", ale uznałam, że ktoś się zwyczajnie przejęzyczył lub po prostu taki efekt dało oświetlenie, ale kto wie? Być może Elvis miał ten komplet również w tej wersji kolorystycznej i nosił go tylko prywatnie (w kontekście występów scenicznych o nim nie słyszałam)?

Nie można też wykluczyć, że autorzy wspomnianej książki, nie mogąc ustalić aktualnego miejsca "Black Cisco Kid Two Piece Blue Yokes", zasugerowali się tajemniczą kamizelką "bez przydziału", wiszącą we włoskim HRC, uznając ją za "brakujące ogniwo". Teoretycznie jest to możliwe, lecz trzeba by się z nimi skontaktować i wyjaśnić skąd przekonanie, że to właśnie "Black Cisco Kid Two Piece Blue Yokes" tam jest, czy mają jakąś większą wiedzę, o której nie wspomina na swojej stronie HRC w Rzymie prezentując ten eksponat, czy tylko przyjęli tak na zasadzie dopasowania.

Rzymskie Hard Rock Cafe, gdzie znajduje się ta kamizelka "Cisco Kid", opisuje ją na swojej stronie jako brązową i jak widać właśnie taka jest. Natomiast zdaniem autorów książki "Fashion for a king", to kamizelka od "Black Cisco Kid Two Piece Blue Shoulders"

Piątka głównych bohaterów z filmu "3000 miles to Graceland" (Warner Bros, reżyseria Demian Lichtenstein, 2001), którą zagrali: Christian Slater, Bokeem Woodbine, Kurt Russell, Kevin Costner, David Arquette. W "Yellow Cisco Kid Black Yokes" Bokeem Woodbine. Kostiumy do filmu przygotowała firma B & K Enterprises Costume Co.

Elvis na scenie w "Black Two Piece Cisco Kid Red Shoulder Suit" (z lewej) i w "White Two Piece Cisco Kid Black Shoulder Suit" (z prawej) - fałdy w kolorze kostiumu

W przypadku dwuczęściowych kostiumów ze skórzanymi obojczykami, początkowo na plecach nie było żadnego wzoru (złotej gwiazdy, słoneczka). Niestety, z powodu braku odpowiedniej dokumentacji zdjęciowej, nie zawsze będę mogła wam powiedzieć, przy których z nich taka sytuacja miała miejsce (o ile w ogóle miała).

Z drugiej strony mam co do tego wątpliwości, zdjęcia temu przeczą. Wychodzi na to, że znowu fotograf Daniel Calderaro był nieprecyzyjny. Są dowody, że każdy z dwuczęściowych kostiumów "Cisco Kid" jakie znamy, ma na plecach dwa słoneczka - na kolorowym obojczyku i na kostiumie pod nim. Chyba, że niektóre faktycznie były wykonane w dwóch egzemplarzach i jeden z nich nie miał słoneczka. Aczkolwiek nie ma dotąd przesłanek do twierdzenia, że "Cisco Kid" była robiona z dublami, może w przypadku 2-3 kostiumów jest takie podejrzenie. Mogło też być tak, że drugie słoneczko na plecach dorobiono później, w tych kostiumach, które początkowo go nie miały.

Fałdy. W kostiumach jednoczęściowych były zawsze w kolorze obojczyka, w dwuczęściowych bez obojczyka w kolorze kostiumu, a w dwuczęściowych z obojczykiem, na dwoje babka wróżyła. Brak zdjęć uniemożliwia rozstrzygnięcie tej kwestii, a inne materiały milczą na ten temat. Teoretycznie mamy kilka całkiem dobrych zdjęć Elvisa na scenie w "Black Two Piece Cisco Kid Red Shoulder", na nich fałda jest czarna, zatem w kolorze kostiumu. To jednak zbyt mało aby stwierdzić, że taką przyjęto zasadę. Elvis znany był z różnych roszad w obrębie każdego ruchomego elementu stroju. Dlatego ledwie trzy zdjęcia z tego samego koncertu, nie mogą być tu wyznacznikiem. W dodatku zdecydował się założyć wtedy do niego czarną koszulę. Mamy też kilka kiepskich fotek z występów w "White Two Piece Cisco Kid Black Shoulder", tu też fałda zdaje się być w kolorze kostiumu (biała), tylko znowu wszystkie te zdjęcia są z tego samego koncertu. Teoretycznie można by przyjąć, że odnośnie fałd, w przypadku dwuczęściowych "Cisco Kid" z wstawianym obojczykiem, obowiązywała ta sama zasada, jak w "Cisco Kid Vest", gdyby nie fakt, że wiemy iż Elvis dysponował niebieskimi i czarnymi spodniami "Cisco Kid" z białą fałdą oraz prawdopodobnie czarnymi z czerwoną i niebieską. Tylko w takim razie do jakich kamizelek je zakładał? Oczywiście mogło być też tak, że choć odpowiednie spodnie z fałdami zostały przygotowane, to Elvis założył te od "Cisco Kid Vest", które miał tak w czerni i bieli, jak i w niebieskim. Zbyt mało informacji by powiedzieć tu coś na pewno.

Jednoczęściowe kostiumy mają jeszcze jeden ciekawy szczegół, który w zasadzie nie jest widoczny na fotografiach - sześć guzików na rękawie (po trzy z każdej strony rozcięcia), w kolorze kostiumu. Niemniej czasem eksponowane kostiumy mają guziki w kolorze obojczyka - na przykład "Black Cisco Kid Light Blue Shoulder" w Graceland, chociaż nie wiem czy to nie jest tylko kopia, wtedy nie można się tym sugerować, ale ... Kopie wykonuje dla nich firma B & K Enterprises Costume Co., która w swojej ofercie ma ten jumpsuit z czarnymi guzikami! Czyżby niektóre z nich jednak wykonano w dwóch egzemplarzach?

Po lewej i dołem pasy "Cisco Kid", a po prawej (od góry) dwa inne, jakie Elvis czasami zakładał do kostiumów z tej serii na scenę i prywatnie ("Gold Attendance" oraz "White Lion Head")

Pasy. Każdy kostium z kolorowym obojczykiem miał dwukolorowy pas "Cisco Kid", gdzie według jednej wersji "tło" pasa było w kolorze kostiumu, a skórzane kwadraty w kolorze obojczyka, a według drugiej odwrotnie. Niestety znamy dziś tylko sześć z tych pasów, z czego tylko dwa z występów Elvisa na scenie i jeden noszony prywatnie (reszta to tylko repliki), więc trudno jednoznacznie opowiedzieć się za konkretnym rozwiązaniem. Jednak Elvis najczęściej zakładał pas "Gold Attendance", ten który dostał od International Hotel w 1969 roku. Zdarzało się mu też wystąpić w historycznym "White Lion Head" (pierwszy, szeroki, skórzany pas z łańcuchami, jaki założył na scenę w 1969 roku do "White Short Two Piece Suit").

Na jedynym zdjęciu z występów, gdzie Elvis ma oryginalny pas "Cisco Kid", jest ubrany w "Black Cisco Kid White Shoulder", a ubrał do niego czarny pas "Cisco Kid" z białymi kwadratami ("Black & White Cisco Kid Belt"). Z kolei na drugim ma "Black Cisco Kid Light Blue Shoulder", z czarnym pasem "Cisco Kid" z niebieskimi kwadratami ("Black & Blue Cisco Kid Belt"), co dowodzi, że rację mają ci pierwsi. Wiemy też, że w oryginalnych pasach wystąpił też w "Black Cisco Kid Red Shoulder" i "White Cisco Kid Black Shoulder", chociaż zdjęć nie udało mi się znaleźć.

Jeśli chodzi o wszystkie dwuczęściowe kostiumy z tej serii, Elvis zakładał do nich przede wszystkim pas "Gold Attendance", do jednoczęściowych również. W każdym razie takie wnioski możemy wyciągnąć na podstawie skąpej dokumentacji fotograficznej, aczkolwiek wiemy, że czasem zdarzało się mu założyć jeden z oryginalnych pasów "Cisco Kid", a raz nawet "White Lion Head", o czym już wcześniej wspominałam. Lecz nie wiemy jakie pasy zakładał do strojów z tej serii na pozostałych koncertach. Natomiast myślę, że chociaż przeważał pas "Gold Attendance", to oryginalne pasy przypisane do poszczególnych kostiumów z tej serii też zakładał zwłaszcza, że do niektórych kostiumów "Cisco Kid" miał przygotowane aż dwa pasy. Znamy dwa takie przypadki dla kostiumów w kolorach "Black & White" i "Black & Blue".

Trudno powiedzieć, czy zachowały się oryginalne pasy przewidziane do poszczególnych kombinacji, bo na wystawach Graceland pokazuje tę serię bez nich. Tylko jeden jednoczęściowe jumpsuit ("Black Cisco Kid Blue Shoulder") był przynajmniej raz eksponowany z oryginalnym pasem.

Tabela pokazująca schemat tworzenia nazw dla kostiumów z serii "Cisco Kid" - tekst pogrubiony oznacza stały człon nazwy, a zwykły zmienną, którą należy odpowiednio podstawić, czyli w tym przypadku jest to tylko kolor, kostiumu i obojczyka

Nazwy strojów scenicznych z garderoby Elvisa mogą czasami przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza te specyfikujące poszczególne kostiumy z danej serii. Im więcej ich jest w jej obrębie tym nazwy wydają się dłuższe i bardziej skomplikowane. Dzieje się tak ponieważ muszą uściślić (doprecyzować), o który dokładnie strój chodzi, skoro ich główna nazwa jest wspólna dla wszystkich kostiumów z danej serii. Nie ma innej możliwości, jeśli chcemy być precyzyjni.

Najłatwiej jest w przypadku ostatniej grupy - "Cisco Kid Vest" - bo mamy aż trzy możliwości określenia kostiumu, a użycie dowolnej z tych nazw nie spowoduje pomylenia go z innym. Można posłużyć się też dodatkowym zwrotem "Without Yokes (Shoulder, Upper)", dodając go do nazwy.

Jeszcze jedna rzecz odnośnie ostatniego członu dla kostiumów z obojczykiem. Najczęściej stosuje się liczbę mnogą, czyli "Yokes", "Shoulders", chociaż ja w tabelce wpisałam pojedynczą, którą stosuje się rzadziej.

Jeśli chodzi o nazwy pasów "Cisco Kid", najpierw podaje się kolor tła, potem skórzanych kwadratów, dla przykładu "Red & White Cisco Kid Belt", to czerwony pas z białymi kwadratami, przewidziany do czerwonych kostiumów z białymi obojczykami.

Na koniec dwie ciekawostki. Dwa z tych kostiumów znajdują się w rękach prywatnych. Są to: "Black Cisco Kid Two Piece Red Shoulder" oraz "Black Cisco Kid Green Shoulder". Skórzane obojczyki były zrobione ze świńskiej skóry, a następnie ręcznie malowane (powierzchniowo), a nie barwione (farbowane).

 Aktor Duncan Renaldo, jako Cisco Kid oraz jego koń Diablo, w filmie "The Gay Amigo" (1949)

W zasadzie poniżej wyjaśniłam skąd zaczerpnięto nazwę tej serii kostiumów, jednak sięgnięcie po nią mogło być również związane z pewnym epizodem. Ponoć ktoś zespołu Elvisa, po jakimś koncercie lub próbie, nawiązując do wyglądu (ubioru) Elvisa (niestety, źródło nie podało jaki miał wtedy kostium), powiedział: "Wyglądasz jak Cisco Kid", mając na myśli bohatera filmu "The Gay Amigo". To mogło podsunąć Elvisowi lub Billowi pomysł na nazwanie tej serii. To chyba jedna z nielicznych nazw, która nie wyszła bezpośrednio od fanów, tylko została już utworzona na etapie projektu lub tuż po powstaniu pierwszych kostiumów z serii (bo tego na sto procent nie wiadomo). 

(Poniższy fragment, przybliżający nazwę serii "Cisco Kid" znajdzie się też w każdym poście omawiającym dany strój z tej serii)

Kilka słów o nazwie serii "Cisco Kid". Trudno powiedzieć czy był to pomysł Billa Belewa (projektanta), czy Elvisa. Niemniej samą nazwę, jedni wywodzą od filmu o tym samym tytule, inni sięgają jeszcze dalej, do opowiadania "The Caballero's Way" (publikowanego w ramach kolekcji "Heart of the West", w magazynie "Everybody's Magazine", lipiec 1907 roku), Williama Sydneya Portera (11.09.1862 – 5.06.1910), pisarza amerykańskiego, specjalizującego się w krótkich formach literackich, piszącego pod pseudonimem: O. Henry. To on po raz pierwszy nazwał tak (Cisco Kid) swojego bohatera. W 1931 roku powstał film o tym samym tytule, który nazwisko i charakter głównego bohatera zaczerpnął z tego samego opowiadania O. Henry'iego (film nie był ekranizacją opowiadania, ale to na nim oparto scenariusz). W późniejszych latach powstały kolejne filmy o tym tytule, a sama postać stała się niejako ikoną, często wykorzystywaną (w filmie, radiu, telewizji, komiksach) do przedstawiania złożonych charakterologicznie, wyrazistych postaci Zachodu, nie zawsze grzecznych (czasem byli to bandyci, innym razem heroiczni bohaterowie).

Przypuszczalnie ta wyrazistość i złożoność charakterologiczna postaci oraz jej południowe korzenie zainspirowały Elvisa i/lub jego projektanta. Amerykanie lubują się w takich fikcyjnych postaciach, a Cisco Kid właśnie taką jest. Dlatego nie dziwi nazwanie tak serii kostiumów dla Elvisa, który na scenie, raz uwznioślony wyśpiewywał bałwochwalcze utwory gospel, by za chwilę przejść do aksamitnego, eterycznego, subtelnego wykonania piosenki o miłości, później dla odmiany zarzucić biodrami w rytmie rhythm and bluesa lub rock and rolla doprowadzając publiczność na skraj ekscytacji. Elvis idealnie wpisywał się w obraz tej fikcyjnej postaci, był właśnie takim anielsko-diabolicznym Cisco Kidem sceny.

Ex Post

Ostatnie ustalenia (4 lipca 2019 roku)

W zasadzie wiem o tym już od prawie dwóch lat i wydawało mi się, że dodałam Ex Post, ale go tu nie ma, więc albo mi nie zapisało, albo jednak nie dodałam.

Pasy serii "Cisco Kid" wykonane do kostiumów z doszywanymi, skórzanymi obojczykami były robione według następującego klucza: tło w kolorze kostiumu + kwadraty w kolorze obojczyka. Nieco inaczej było to przy podserii "Cisco Kid Vest". Prawdopodobnie były jednokolorowe, w kolorze kostiumu. Niestety ich zdjęcia nie są dostępne, można jedynie zobaczyć pas od kostiumu "Black Sunlight Suit", one właśnie tak wyglądały.

Od jakiegoś czasu na blogu jest też Lista pasów (wcześniej była tylko kostiumów), a tam w »CZĘŚĆ II - pasy z serii "Cisco Kid"«, przedstawiłam wszystkie pasy "Cisco Kid", o których wiem, że były. Jeśli nie miałam zdjęcia konkretnego pasa, wstawiałam zdjęcie pasa "Black & White Cisco Kid" dla czarnych kostiumów lub "White & Black" dla białych kostiumów, z uwagą w jakim kolorze było tło, a w jakim kwadraty. 


Ex Post

Ostatnie ustalenia (14 września 2019 roku)

Na przełomie sierpnia i września 2019 roku na stronie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. w ofercie handlowej pojawiła się kamizelka od "Pink Cisco Kid Two Piece White Yoke Suit". Niestety nie wiem, czy taki kostium Elvis posiadał, ani nawet tego czy w ogóle rozważano ten kolor.

Kamizelka od kostiumu "Pink Cisco Kid Two Piece White Yoke Suit", jaka pojawiła się w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. na przełomie sierpnia i września 2019 roku


3 komentarze:

  1. Starałam się zapamiętać te różne wersje kostiumu, ale dla mnie było to zbyt skomplikowane.
    Naprawdę podziwiam Twoją pasję do wyszukiwania wszystkich drobiazgów w kolejnych kostiumach Elvisa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bo to jest skomplikowane. :) Ja "siedzę" w tych informacjach i wszystko mi się myli. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Aniu, pod wpływem Twoje wpisu dodałam tabelkę obrazującą schemat tworzenia nazw dla kostiumów z tej serii.

    Te długie nazwy, na pozór nielogiczne, to ogólnie problem dookreślania kostiumów wchodzących w skład różnych serii, bo trzeba je jakoś rozróżnić, mimo iż główną nazwę mają taką samą.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html