Strony

Pozostałe strony bloga

niedziela, 17 lipca 2016

Jumpsuit - White Leather IRIS

Nazwa najczęściej spotykana:  White Leather Iris Suit (Two Piece)
Nazwa alternatywna:  White Leather Flower Suit
Inne nazwy:  nie
Linia/Seria:  Beige Leather / "Las Vegas - Hilton Collection"
Kolor wiodący:  kremowy (jasny beż) i biały
Linia kolorystyczna: (nie dotyczy)
Części kompletu: 2
Ilość elementów: 2
  • żakiet - kremowy do bioder, z pionowymi cięciami, wyprowadzonymi z rękawów z przodu i długimi pionowymi, zakończonymi przed linią barku z tyłu; rękawy wywijane, zakończone szerokim mankietem, zapinanym na trzy guziki; z przodu i z tyłu centralnie umieszczony kwiat irysa;
  • spodnie - białe, z kieszeniami, sznurowanym rozporkiem, poszerzane u dołu; nogawki z cięciami nad kolanami; na przodzie lewej nogawki, na całej długości duży wzór z motywem irysa;
Ilość egzemplarzy:   jeden; 
Chustki dla publiczności:  białe (być może jeszcze inne)
Projekt i wykonanie:  Bill Morgan, firma Bill Morgan North Beach Leathers
Używany na koncertach:
  • Hotel Hilton w Las Vegas, w 1974 roku (prawdopodobnie),
  • być może także inne miejsca w 1974 roku, co sugeruje Bill Morgan (albo już w 1973);
Opis:

Komplet ten, jak i wszystkie pozostałe z tej serii (o czym za chwilę), został zrobiony z jeleniej skóry. Jest w całości uszyty i ozdobiony ręcznie.

Bluza była również biała (ewentualnie lekko kremowa - mało prawdopodobne), ale poprzez noszenie i czyszczenie ściemniała, co jest charakterystyczne dla jasnych skór.

Jest mało prawdopodobne aby Elvis zakładał do niego chustkę lub pasek. Tak przynajmniej wynika ze zdjęć, które dokumentują używanie na scenie czterech innych kostiumów z tej serii.

Jeśli chodzi o liczbę egzemplarzy, był tylko jeden. Kostiumy z serii "Las Vegas - Hilton Collection", zrobione z beżowej irchy, były raczej na pewno wykonywane tylko w pojedynczych egzemplarzach.

W 1974 roku Elvis zlecił firmie Bill Morgan North Beach Leathers wykonanie ośmiu kostiumów tego typu, nieznacznie się między sobą różniących. Jeśli chodzi o cztery z nich - Mermaid (Nymph), Plain (Football), Emperor, Rainfall - to ich wykorzystanie na scenie zostało w pełni potwierdzone. Natomiast Iris należy do tych budzących wciąż wątpliwości, wszystko z powodu braku dokumentacji zdjęciowej.

Elvis o samym sklepie firmy North Beach Leathers miał się rzekomo dowiedzieć od innego artysty i przyjaciela - Jackie Wilsona, który kupił w nim jakieś stroje sceniczne i był z nich tak zadowolony, że polecił go Elvisowi. Tak przynajmniej twierdzi Bill Morgan w swojej książce. W 1970 roku wpadł tam z żoną i kupili kilka drobiazgów. Wtedy właśnie Bill Morgan poznał Presleyów.

Wiemy na pewno, że Elvis nosił na scenie cztery inne kostiumy z tej serii (od sierpnia 1974 roku), a o pozostałych czterech nie mamy już takich informacji. Natomiast niezgodność dotyczy daty złożenia zamówienia - raz jest podawany rok 1973, innym razem 1974. Bill Morgan mówi nawet o końcu roku 1972, kiedy to Elvis zainteresował się jego ofertą (kostiumami), a on pobrał jego wymiary (dokładnie do hotelu udało się dwóch jego pracowników - Joseph i Denni - i to oni wymierzyli Elvisa). Wspomina też, że w małżeństwie Elvisa i Priscilli zaczęło się psuć, co się zgadza - kilka miesięcy później, na początku 1973 roku, Priscilla wyprowadziła się z Graceland i przeniosła się do ich drugiego domu w Kalifornii. Zatem wszystko wskazuje na to, że to właśnie wtedy Elvis zamówił tę kolekcję, a pozostałe źródła, które podają rok 1974, sugerują się tylko zdjęciami z koncertów, gdzie Elvis ma na sobie inne kostiumy z tej serii. Poza tym jaki cel miałoby pobieranie wymiarów na półtora roku wcześniej, czy składanie z takim wyprzedzeniem zamówienia? Zresztą, to nawet nie w stylu Presleya. 

Nie wiadomo jak Elvis umówił się z firmą Bill Morgan North Beach Leathers, co do realizacji i odbioru tych ośmiu kostiumów. Być może odbierał kostiumy sukcesywnie lub partiami i te cztery pierwsze, na które nie ma dokumentacji zdjęciowej, nosił przed sierpniem 1974 roku? Na przykład jeśli chodzi o rok 1973, to w przypadku 80% koncertów nie wiadomo jak był ubrany. Podobnie jak ma to miejsce przez pierwsze siedem miesięcy 1974 roku.

Bill Morgan (projektant i właściciel firmy North Beach Leathers) w swoim liście, a także książce "North Beach Leathers Tailors To The Stars", potwierdza, że kostium ten stanowi część kolekcji "Las Vegas - Hilton Hotel", jaką przygotował dla Elvisa w pierwszej połowie lat 70. Bill podaje jeszcze dwie ważne informacje. Pierwsza mówi, że Elvis wystąpił w każdym kostiumie z tej kolekcji (zgodnie z tym do czego się zobowiązał - forma reklamy i promocji dla firmy Billa), a druga, że nie tylko w Las Vegas, ale również podczas innych koncertów na trasie swojego tournee. Tymczasem wszystkie znane zdjęcia czterech innych kostiumów z tej kolekcji, wskazują tylko na hotel Hilton w Las Vegas. Jednak to niczego nie przesądza, bo wiemy jak to było z materiałami wizualnymi od 1968 roku, czyli powrotu Elvisa do koncertowania na żywo, przypomnę - na wszystkich występach obowiązywał całkowity zakaz fotografowania.

Rozpytywani o ten strój członkowie najbliższego otoczenia, najczęściej twierdzili, że nie pamiętają czy Elvis nosił go podczas występów. Nikt też z całą stanowczością nie potwierdził, że nosił go prywatnie. Jednak trzy osoby przypominają sobie Elvisa występującego w samej bluzie "Iris", acz założonej do spodni w tym samym kolorze, czyli kremowych (zapewne od wersji "Plain"). To by się pokrywało z faktami, jakie znamy z muzeum.

Elvis podarował żakiet od kostiumu swojemu przyjacielowi i aktorowi Chadowi Everettowi, który w 1977 roku dał go córce swojego przyjaciela i sąsiada Carola Fluka. Z kolei Fluk 1 listopada 2011 roku wystawił żakiet na EBAY-u, skąd zakupiło go Gettysburg Museum of History z Pensylwanii, które było już w posiadaniu dołu od kompletu - spodni.  

Jeśli chodzi o spodnie od tego kostiumu, to nie wiem jaką drogą trafiły do muzeum. Jedyna informacja na jaką udało mi się trafić mówi, że nie mają śladów noszenia (potwierdza to także opis przedmiotu aukcji), więc być może bezpośrednio z samego Graceland lub od kogoś z najbliższego otoczenia Elvisa, któremu ten je sprezentował. W każdym razie dostarczyciel musiał być bardzo wiarygodny, skoro muzeum zdecydowało się wejść w posiadanie tych spodni. Nigdzie nie ma informacji, czy je dostało w prezencie, czy zakupiło. 

W 2014 roku (przypuszczalnie w kwietniu, jak wskazuje data wystawienia certyfikatu przez muzeum) strój ten, z Gettysburg Museum of History, nabył Bud Glass (można powiedzieć historyk, badacz i dokumentalista kariery scenicznej Presleya oraz pamiątek po nim, współwłaściciel i współzałożyciel The King's Ransom Museum), a następnie przekazał go Chrisowi Davidsonowi z Nevady (dokumenty nie wyjaśniają kto to jest; nie ma też informacji, co kryje się pod słowem "przekazał" - sprzedał, czy podarował?). Człowiek ten (Chris Davidson) zupełnie nie był zainteresowany samym kostiumem, tylko pieniędzmi jakie może przynieść. Prawdopodobnie natychmiast po otrzymaniu kompletu od Buda Glassa, skontaktował się z Billem Morganem i poprosił go o list autoryzujący kostium (LOA). Tak przynajmniej wskazuje pieczęć pocztowa na kopercie (13 maja 2014 roku), w której nadeszła odpowiedź od Billa Morgana (ów list; patrz zdjęcia). Po prostu wyraźnie kompletował dokumentację pod aukcję.

Pierwszy raz pojawił się na aukcji 7 listopada 2014 roku [dane aukcji:Icons and Idols 2014: Rock n' Roll (#11714) 11/07/2014 10:00 AM PST CLOSED!; Lot 580 of 724: ELVIS PRESLEY WHITE DEERSKIN NORTH BEACH LEATHERS ENSEMBLE; Lot closed - unsold], ale nie został sprzedany. Z uwagi na brak zdjęć i wcześniejsze wpadki z przedmiotami rzekomo należącymi do Elvisa, potencjalni nabywcy byli ostrożni. Rok później, gdy autentyczność kostiumu została lepiej zbadana, ponownie znalazł się na aukcji.

Na jesieni 2015 roku wystawiono go w domu aukcyjnym Julien's Auctions, który sprzedaje najwięcej pamiątek po Elvisie Presleyu [dane aukcji: Icons and Idols 2015: Rock n' Roll (#11615) 11/07/2015 10:00 AM PST CLOSED!; Lot 94 of 321: ELVIS PRESLEY WHITE DEERSKIN NORTH BEACH LEATHER ENSEMBLE [red. nasz White Leather Iris]; Lot closed - Winning bid:$57,600]. Tym razem nie było problemów z jego sprzedażą, zlicytowano go za 57.600,- dolarów.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Gdy trafiłam na informację, że jeden kostium miał ponoć kosztować tylko 800 dolarów, wydawało mi się to zdecydowanie zbyt mało. A taka kwota jest właśnie podawana przez większość źródeł. Gdzieś z kolei podano, że to cena za jedną część, czyli spodnie lub bluzę, więc za komplet 1.600 dolarów. Niemniej to ciągle mało, zważywszy na materiał (drogą jelenią irchę, do tego trudną w obróbce) i całkowicie ręczną pracę, nawet jak na tamte lata. Wczytałam się więc dokładnie we wszelkie dostępne mi materiały i znalazłam odpowiedź w książce Billa Morgana, który wyraźnie pisze, że cenę ustalono na poziomie 800 dolarów, ale za każdą dniówkę spędzoną przy kostiumie! Czyli jeśli na przykład robiono go przez dziesięć dni, to jego cena wyniosła 8.000,- dolarów! No i teraz mi się wszystko zgadza.

Obrazek ilustrujący kostium "Beige Leather Iris Suit" oraz zdjęcia z ekspozycji przedaukcyjnej, na której prezentowano przedmioty przeznaczone do licytacji w dniu 7 listopada 2015 roku

Certyfikaty potwierdzające własność Elvisa Presleya oraz wyjaśniające historię kostiumu "Beige Leather Flower Suit"

Kostium "Beige Leather Iris Suit" podczas wystawy przedaukcyjnej, na której prezentowano przedmioty przeznaczone do licytacji w dniu 7 listopada 2014 roku (o rok wcześniejszej, na której nie został sprzedany)


Filmik z aukcji Juliena, tylko nie wiem czy tej z 7 listopada 2014 roku, czy tej z 7 listopada 2015 roku (to nie błąd, obie odbyły się w tym samym dniu, tylko rok po roku). Ekspozycja trochę inna, więc chyba to 2015 rok


4 komentarze:

  1. Piękny kostium, coś w typie indiańskiego. Podejrzewam, że masz rację co do ceny, bo 800 dolarów to śmieszna kwota jak na taką cenną pamiątkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aniu, tak twierdzi projektant i wykonawca tej serii kostiumów w swojej książce. Zatem nie sądzę by on sam się mylił, a jakieś postronne osoby wiedziały lepiej niż on.
    Amerykanie są bardzo niechlujni jeśli chodzi o rzetelność, poprawność i trzymanie się faktów. Także w kwestii błędnej pisowni. Zobacz np. tutaj:
    Literówki w dokumentach
    http://elvisownia.blogspot.com/2016/03/literowki-w-dokumentach.html

    OdpowiedzUsuń
  3. jak tylko to sierpień 1974. Ale trochę odbiega od tych podobnych noszonych na scenie w środku sezonu letniego vegas'74. Moglobyc tak ze mu się nie spodobał. Nie wszystko musiał zakładac. Akurat Vegas'74 jest dużo lepiej udokumentowany niż vegas '73, chociaż i tak bardzo blado (w zasadzie nie znamy w czym występował Elvis od 22.08 do 27.08. To jest przecież około 10 koncertów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, mógł mu się nie spodobać, to by nawet potwierdzał stan kostiumu - spodnie były "dziewicze" (prawdopodobnie nawet ich nie założył w celu zmierzenia), ale bluza była noszona. Tak jak pisałam w tekście dwie osoby twierdziły, że wystąpił w tej bluzie, ale ze spodniami od "Beige Leather Plane", a jedna że od "Beige Leather Rainfall".

    Tak, sierpień 1974 jest całkiem dobrze udokumentowany, ale pierwsza połowa roku jest pusta (tak Las Vegas, jak i Lake Tahoe, jedynie trasy dobrze.)

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html